Spousty větrníků, málo elektřiny

Náklady na provoz obnovitelných zdrojů jsou podle dánského ministra energetiky nepřijatelné. Ilustrační foto: morgueFile.com

Přenosová soustava v Číně si nedokáže poradit s nestálostí výkonů větrníků. Ilustrační foto: morgueFile.com

Čínský větrný boom se začíná zadrhávat. V posledních letech sice Čína trhala rekordy v instalaci nových větrných elektráren, jenže elektřiny se z větru vyrobí málo.

Čína sice loni s necelými 140 instalovanými gigawatty téměř dvojnásobně překonala instalovanou kapacitu Spojených států, ale vyrobila z větru méně elektřiny než Američané. Za výrazně horší produktivitou čínských elektráren je dřívější preference horších turbín, slabší vítr, nedostatečná kapacita přenosových sítí, ale také až do loňska preferovaná spotřeba elektřiny z uhelných elektráren, uvedl server e15.cz.

Čtěte také:
Čína zvýšila těžbu, ceny uhlí klesají
Při výbuchu v čínském dole zemřeli čtyři horníci

Z elektřiny vyrobené větrnými turbínami se loni promrhalo 15 procent, což odpovídá 33,9 terawatthodin. O rok dříve byl tento ukazatel na 8 procentech. „Nevyužívání větrných elektráren se už stalo hlavním problémem, který zasahuje zdravý vývoj tohoto sektoru. Pokud nepřijmeme tvrdá opatření, bude letos podíl promrhané elektřiny ještě vyšší,“ uvedla v prohlášení čínská Národní energetická správa.

Úřady už letos přestaly vydávat povolení ke stavbě nových elektráren v severních provinciích, které sice mají nejlepší větrné podmínky, ale zároveň tamní přenosové sítě nestačí vyrobený proud přenést do průmyslových center na východě. Míra nevyužití tamních turbín je tam nejvyšší a pohybuje se od 13 do 39 procent.

Kapacita ve větru je tak obrovská, že přenosová síť bude mít problémy elektřinu přenést

I když se nové elektrárny v severních provinciích přestanou stavět, instalované kapacita ve větru je tak obrovská, že přenosová síť bude mít pořád problémy elektřinu přenést. V nelepším scénáři to pomůže udržet míru nevyužití elektráren na loňské úrovni,“ řekl Sie Kuo-chuej, analytik Institutu pro výzkum státních sítí.

Významnou roli v nedostatečném využívání existujících turbín hraje přenosová soustava. Ta si zatím nedokáže pořádně poradit s nestálostí jejich výkonu. Až do loňského roku navíc museli její provozovatelé dávat přednost uhelným elektrárnám. Každá uhelná elektrárna měla garantováno, že bude vyrábět určitý počet hodin za rok. Operátoři tak odstřihovali větrné parky od sítě, jakmile měli spotřebu pokrytou uhelnou elektřinou.

Kvůli boomu obnovitelných zdrojů se Čína dostala do podobné situace jako Evropa. Celková instalovaná kapacita elektráren je výrazně vyšší než by odpovídalo spotřebě. Letos by se mělo postavit v Číně dalších 20 gigawattů větrných elektráren. V roce 2020 by se podle vládních plánů měl instalovaný výkon vyšplhat ke 200 gigawattům. O deset let později by kapacita měla vzrůst na 400 gigawattů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech