Doba čtení:2 m, 47 s

Co to je spravedlivá transformace energetiky? Může být spravedlivé to, co je na dluh a je to vnucené? Jak je to spravedlivé k vlastníkům? A jak k lidem, kterým to zvedne ceny? A jak k těm, které to donutí změnit práci? Otázky, které současné hlavní média zcela ignorují.

Transformace energetiky na uhlíkově neutrální musí být spravedlivé. Aby to byla víc pravda, vznikl i unijní fond, kterému se říká Fond spravedlivé transformace. A média tu deklarovanou „spravedlnost“ berou jako fakt, takže je snadné podlehnout tomu, že to tak je. Že je to opravdu nějaký spravedlivě probíhající proces, na jehož spravedlnost dohlíží nestranný Brusel. Leč tenhle již delší čas budovaný dojem je od pravdy velmi daleko. Tak daleko, že je to lež.

Čtěte také:
S uhlím nadělá vláda víc škody, než s covidem
Japonci nemají dost elektřiny a bojí se blackoutu

Čeho se ona deklarovaná spravedlnost týká? Představitelé Zelené fronty o spravedlnosti často mluví v souvislosti s uhelnými regiony a s lidmi, které přímo či nepřímo těžba uhlí živí. Uhelné regiony máme tři a lidí spojených s těžbou uhlí v nich není málo. Takže jde o dobrou strategii, jak zasívat sémě závisti, protože na jedné straně jsou ti, na které zákaz uhlí nějak dopadne a na straně druhé pak ti, kteří na uhlí vydělali. Kvůli těm druhým, zlým kapitalistům, musí být ten spravedlivý fond, protože oni by se přeci o ty lidi, co přijdou o práci, nepostarali. Ehm, jako by si snad oni, ti oškliví uhlobaroni, vymysleli, že se zakáže uhlí? Ostatně i ten stoletý termín „uhlobaron“ používají zelení progresivisté také proto, aby podporovali závist. A chuť nechat někoho, aby zařídil tu spravedlnost.

Jenže celá potřeba „spravedlivé transformace“ vznikla kvůli zcela nespravedlivému a bezohlednému nátlaku všech složek Zelené fronty na média a politiky. Protože jen tahle Zelená fronta stojí za tím, že zadlužené evropské státy budou své dluhy zvyšovat o astronomické částky jen proto, aby přestaly, jako jediné na světě, vyrábět z uhlí elektřinu. Na ocel dojde vzápětí.

Ke komu je tohle spravedlivé? Lobby zelených firem, které z politicky podporovaných obnovitelných zdrojů mají nepředstavitelné zisky, vnutila politikům zákaz uhlí a hned potom (v podstatě) zákaz všech fosilních paliv. Což je proces, který zcela nespravedlivě zaplatíme úplně všichni. Podle všeho navíc tahle od začátku nespravedlivá transformace zásadně oslabí ekonomiku členských zemí EU (a Velké Británie). Což může způsobit tak obrovské nespravedlnosti vůči každému Evropanovi, že to nyní ani nejde pořádně dohlédnout. Ale v zemích bez průmyslu, s nejdražší elektřinou na světě a s obrovskými dluhy se prostě nebude žít tak jako teď. Jen hůř a hůř. Ovoce této nespravedlivé transformace budou sklízet především v Číně a v dalších asijských zemích. Co je na tom spravedlivého? Navíc tohle žádný fond kompenzovat nebude…

Ostatně, už kompenzace z unijního Fondu spravedlivé transformace pocházejí z dluhů. Protože není v Evropě státu, který by nebyl zadlužen. Čili spravedlnost na dluh?

Co je ostatně spravedlivého na tom, když přijdete k podnikateli, který plní všechna ukládaná omezení a řeknete mu, že jeho podnikání do toho a toho roku skončí. Prostě z důvodu. Ale že budete fér a něco mu za to dáte. Na to, co mu dáte, si půjčíte a pak to necháte zaplatit všechny, včetně většiny, která nic takového nechtěla. Nejspíš právě proto se ten fond jmenuje Fond spravedlivé transformace. Protože když to budeme do nekonečna opakovat, že je ta transformace spravedlivá, tak tomu uvěříme.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa