Články

První rok zakladače

Nejnovější zakladač ZPDH 6 300.2/Z 103 zahájil zkušební provoz 3. prosince 2018. Za rok založil na vnitřní výsypku Dolu Bílina (DB) více než 8,5 milionu m³ odtěžených nadložních zemin.


Archeologové objevili ve Vršanech hroby z pozdní doby kamenné

Dva kostrové hroby, staré zhruba šest tisíc let, objevili archeologové v předpolí lomu Vršany, kde se Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy připravuje na pokračování těžby. V hrobech leželi pravděpodobně muž a žena lidu kultury se šňůrovou keramikou z pozdní doby kamenné.Sokolovská uhelná se chystá k přechodu na plyn

Sokolovská uhelná se už letos chystá k přechodu od uhlí na kupovaný zemní plyn. Důvodem je vysoká cena emisních povolenek. Nejmenší těžební společnost v zemi, která má zásoby uhlí ještě minimálně na 20 let, vlastní elektrárny Vřesová a Tisová.


Europoslanci odmítli roli jádra v zelené dohodě

Poslanci Evropského parlamentu podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Dva pozměňovací návrhy, které uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, ale europoslanci odmítli.


Německo odejde od uhlí v roce 2038

Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí, konec je stanoven na rok 2038. Berlín souhlasil s kompenzacemi o objemu asi 40 miliard eur (zhruba bilion korun).