Stropnického kometa asi brzy dolétá

komentare_iuhli_800x600Matěj Stropnický je kometa české politiky. Syn současného ministra obrany se nejprve z Prahy 3 vyhoupl na pozici radního hlavního města. O tu sice po opakovaném hlasování proti vlastní koalici rychle přišel, ovšem nedávno byl zvolen předsedou Strany zelených.

Tu chce vytáhnout zpátky na politické výsluní, a tak začal okamžitě prezentovat své názory na svět kolem nás. Nedá si jim upřít, že vzbuzují pozornost. Vždyť koho by nezaujalo, že nám mladý politik hodlá určovat, jakým způsobem se vydáme na dovolenou. Není prý možné, aby si většina Čechů dopřávala luxus cestování letadlem.

Čtěte také:
Mládek: Uhlí za limity je strategickou zásobou
Za eurem stojí také uhlí a ocel

V rozhovoru pro server Neovlivni.cz se vyjádřil také k hnědému uhlí. Tedy pardon, Stropnický jej nazývá štěrkem, protože to, co se těží v severních Čechách, podle novopečeného předsedy zelených prý žádnou kvalitu nemá. Říká se, že papír snese všechno. V tomto případě ovšem musel snést lež jako věž. Podle objektivních ukazatelů totiž Česká republika disponuje nejkvalitnějším hnědým uhlím z celé Evropské unie. Jeho výhřevnost dosahuje vynikajících hodnot.

Jak se tedy Stropnický ke svému výkřiku o štěrku dobral? Možná vysvětlení jsou v zásadě dvě. Zaprvé jeho slova pramení z neznalosti či špatných podkladů, kterými byl uveden v omyl. To by sice zejména v kontextu Stropnického veřejného vystupování a jeho silných výroků nebylo rozhodně chvályhodné, ale dalo by se to snad omluvit nezkušeností. Dokonce by to nejspíš ani nevyvolalo takové pozdvižení, jako legendární trapné tápání Kateřiny Jacques na téma biomasa.

Druhá možnost ovšem je, že Stropnický pravdu zná a záměrně lže, aby prezentoval uhlí v co nejhorším světle. To se samozřejmě zeleným hodí do krámu. Pokud se sám nepřizná a nevysvětlí, jak je to ve skutečnosti, musíme zůstat v rovině spekulací. Ovšem jestli bude Stropnický pokračovat v podobném duchu i nadále, z komety se velmi rychle může stát padající hvězda.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Dva stupně od katastrofy