Doba čtení:1 m, 12 s
Kiruna leží 145 kilometrů severně od severního polárního kruhu. Foto: de.wikipedia.org
Kiruna leží 145 kilometrů severně od severního polárního kruhu. Foto: de.wikipedia.org

Nejsevernější švédské město Kiruna ustoupí těžbě železné rudy a přestěhuje se o čtyři kilometry stranou. Středu osmnáctitisícového města totiž hrozí, že se při těžbě propadne – geologové mu dávají nejvýše 20 let. Napsal to deník Právo.

Jedinou alternativu ke stěhování představovalo zavření největšího dolu na železnou rudu na světě, zároveň ovšem největšího zaměstnavatele pro lidi z města a okolí. Náklady na stěhování se zatím odhadují na 600 milionů eur (asi 17 miliard Kč), které má zaplatit těžařská společnost.

Těžba už způsobila, že město je na jižní a severní části silně poddolováno a v nedávných letech se v dole zřítily některé chodby. Vědci došli k názoru, že některé budovy bude lépe zbourat, protože stěhování by bylo drahé a riskantní. Dřevěný kostel z roku 1912 se sice přestěhuje, ale radnice z roku 1964, tehdy nejkrásnější stavba země, bude zbourána.

Při stěhování má pomoci i univerzita v rakouském Innsbrucku, která zajistí, aby zásobování vodou fungovalo i při stěhování. Vodovodní síť totiž nelze jednoduše přeložit, ale je nutné dopředu stanovit, kam a kdy směrovat nové rozvody, aby zásobování nebylo přerušeno. V Kiruně, která je cílem tisíců turistů, musí být dodržena plynulá dodávky vody do domácností i úředních budov včetně historické části města.

Kostel v Kiruně postavený v novogotickém stylu v roce 1912. Foto: wikipedia.org