Světová výroba elektřiny stále roste

fElektrárenské kapacity využívající obnovitelné zdroje koncem roku 2016 měly výkon 2135 gigawattů (GW), a poprvé tak předstihly elektrárny spalující uhlí (2020 GW). Foto: morgueFile.com

Celkový výkon všech elektráren ve světě podle studie Mezinárodní agentury pro energii loni stoupl přibližně o čtyři procenta na 6650 gigawattů. Proti roku 2015 v globálním měřítku přibylo 255 gigawattů.

Dvě třetiny nárůstu tvoří obnovitelné zdroje, především solární a větrné parky.Elektrárenské kapacity využívající obnovitelné zdroje koncem roku 2016 měly výkon 2135 gigawattů (GW), a poprvé tak předstihly elektrárny spalující uhlí (2020 GW), uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
V Japonsku zbankrotuje rekordní počet solárních firem
Kdy nám zakážou žít?

Stojí za tím boom obnovitelných zdrojů v zemích třetího světa, kde sílí vládní podpora, jíž se dostává především výstavbě solárních parků. Velkým procentem přispěla Čína, jež je už nyní lídrem v rozvoji světové energetiky založené na obnovitelných zdrojích. Platí to nejen o solární a větrné energii, ale také o energii vodní a o využívání biomasy pro výrobu tepla a elektřiny.

Rozvoj OZE v Evropě zpomaluje

Tempo, jímž se bude v období 2017 – 2022 zvyšovat výkon obnovitelné energetiky v Evropě, výrazně zvolní. A to na průměrných 3,5 procenta ročně. Za pět let by měl dosáhnout 661,3 GW proti 561,4 GW očekávaným letos. Hlavními důvody tohoto vývoje jsou nadbytečné elektrárenské kapacity, ale rovněž výrazný nárůst cen energií, které šly prudce nahoru právě kvůli veřejné podpoře obnovitelných zdrojů.

V Česku Mezinárodní agentura pro energii počítá jenom s mírným tempem zvyšování výkonu obnovitelných zdrojů. Během pěti let o necelá čtyři procenta na přibližně 5,6 GW. Národní akční plán pro energii z obnovitelných zdrojů, který česká vláda aktualizovala koncem ledna roku 2016, počítá s tím, že se obnovitelné zdroje budou na hrubé celkové spotřebě elektřiny v roce 2020 podílet 15,3 procenta a na celkové spotřebě v dopravě 10 procenty. V tuzemském energetickém mixu tak budou stále dominovat uhlí a jádro.

Celosvětová výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se do roku 2022 zvýší o více než třetinu a přesáhne osm tisíc terawatthodin (TWh). To zhruba odpovídá současné spotřebě Číny, Indie a Německa. Podíl obnovitelných zdrojů na globální produkci elektřiny stoupne z loňských 24 procent na 30 procent v roce 2022.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště