Temelín odpojil 1. blok, začala odstávka

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. Foto: pixabay.com

Energetici odpojili první blok jaderné elektrárny Temelín od přenosové soustavy. Začala tak plánovaná odstávka, která by měla trvat dva měsíce. Během ní vymění energetici téměř třetinu paliva, zkontrolují turbínu i bezpečnostní systémy. Druhý blok přeruší výrobu ve druhé polovině června 2019, také na dva měsíce.

Provozní personál snižoval výkon prvního bloku tempem čtyři megawatty za minutu. Turbogenerátor odpojili energetici od přenosové soustavy přesně dle plánu.

Čtěte také:
ČEZ postaví teplovod z Temelína pro Budějovice
Bylinky a med z jaderných elektráren

V reaktoru vymění energetici při odstávce 48 ze 163 palivových souborů. Vyzkouší i nový kontejner na použité palivo od nového dodavatele Škody JS. Během odstávky je v plánu 70 investičních akcí, přes 10.000 činností, i s dodavateli se do odstávky zapojí asi 1000 lidí.

Temelín od svého spuštění spotřeboval dosud 925 tun uranu. Z jaderného paliva elektrárna do dneška vyrobila 226,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, třikrát více než je roční spotřeba ČR. Na stejné množství elektřiny by uhelné elektrárny musely spálit 200 milionů tun uhlí. “K jeho přepravě by byl potřeba vlak o délce 50.000 kilometrů – s přehledem by Zemi obtočil kolem rovníku a ještě by o 10.000 kilometrů přečuhoval,” uvedla mluvčí skupiny ČEZ Alice Horáková.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce kryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 TWh elektřiny, byla to druhá nejvyšší výroba. Od začátku letošního roku vyrobil 3,02 TWh elektřiny.