Doba čtení:1 m, 55 s
Mostecká nemocnice díky finančním prostředkům od těžařů vzkvétá. Foto: kzcr.eu

Patnáct nových monitorů dechu v hodnotě 30 tisíc korun od Nadace Křižovatka získalo dětské oddělení mostecké nemocnice díky finančnímu daru od těžařské společnosti Pavla Tykače.

Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o syndromu náhlého úmrtí kojenců a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. „Oslovujeme firmy, instituce či společnosti a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích v téměř v celé České republice,“ řekla pro server homerlive.cz Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka. „V tomto kraji je problém s financováním tohoto zařízení, a proto jsme velmi rádi a vděčni Vršanské uhelné, že toto zařízení zafinacovala,“ poděkovala ředitelka Nadace.

Čtěte také:
Spolek havířů získal štolu v Měděnci
Mostecko se stane zásobárnou vody

V letošním roce nadace předala na osm set těchto zařízení do desítek nemocnic po celé republice. „Jsme rádi, že i letos se našel projekt v mostecké nemocnici, který můžeme podpořit. Majitel naší společnosti, Pavel Tykač, se rozhodl podporovat právě mosteckou nemocnici. Je to taková naše stálice a jsme rádi, že se našlo něco, co bude pomáhat a sloužit,“ předeslala mluvčí společnosti Vršanská uhelná Gabriela Sáričková Benešová.

Těžaři v minulých letech podpořili již několik zásadních projektů v mostecké nemocnici, a to za zhruba deset milionů korun, ať se jednalo o nejrůznější přístrojové vybavení, rekonstrukci dětského novorozeneckého oddělení či oddělení šestinedělí. V podpoře nemocnice hodlají těžaři pokračovat i nadále. „Mostecká nemocnice bude stále v našem hledáčku a budeme ji podporovat. Jsme rádi, že porodnice tu funguje a má stále dobrý zvuk. Odvádíte dobrou práci a přeji vám, abyste vydrželi co nejdéle,“ dodala mluvčí Sáričková.

Monitory dechu se staly nezbytným vybavením dětských lůžkových stanic v nemocnicích po celé republice. „Využíváme je k monitorování dechu zejména u novorozenců. Monitorujeme miminka, která jsou v určitém riziku a jsou ohrožena syndromem náhlého úmrtí. Využíváme je nejen u novorozenců, ale i u malých kojenců. Syndrom náhlého úmrtí se nevztahuje totiž jen na novorozence, ale může se vyskytnout i u starších dětí a monitory jsou výborným pomocníkem,“ vysvětlila Marie Váchová, pověřená vedením dětského oddělení.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj