Doba čtení:1 m, 51 s
Lom Bílina. Foto: Oldřich Hájek

Těžba hnědého uhlí v Česku v loňském roce klesla o 5,5 procenta na 38,3 milionu tun. Vyplývá to z předběžných údajů hornické ročenky, které má server iUHLI.cz k dispozici. Další budoucnost tuzemského hnědouhelného sektoru ovlivní rozhodnutí vlády o Státní energetické koncepci a zachování či prolomení limitů těžby v severních Čechách. Koncepce má určit směr, jakým se česká energetika vydá v nadcházejících desetiletích.

Pokles těžby lze velkou měrou spojovat s teplým počasím v zimních měsících loňského roku, což se podepsalo na spotřebě uhlí v energetice. Například největší česká energetická firma ČEZ zaznamenala pokles výroby elektřiny v uhelných elektrárnách mezi léty 2013 a 2014 o desetinu, sdělil serveru iUHLI.cz analytik Petr Hlinomaz. „Je třeba říci, že to nebylo jen kvůli teplejšímu počasí, ale také kvůli dobíhající modernizaci uhelných elektráren. Modernizace uhelných elektráren je však u konce a proto minimálně z tohoto důvodu by se těžba v letošním roce měla zvednout,“ dodal analytik.

V Severočeském hnědouhelném revíru vytěžily tři těžební firmy zhruba 32 milionů tun hnědého uhlí, předloni to bylo více než 34 milionů tun. Produkce Sokolovské uhelné, která těží v Karlovarském kraji, činila 6,4 milionu tun.

Největší podíl na celkové produkci mají Severočeské doly ze Skupiny ČEZ, jejich produkce je s 21,7 miliony tun uhlí více než poloviční. Vršanská uhelná loni vytěžila 6,5 milionu tun uhlí a Severní energetická více než 3,3 miliony tun uhlí.

O využití českého hnědého uhlí by vláda měla rozhodnout v létě. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) má za úkol předložit do konce června materiál s analýzou možností v otázce těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ve hře jsou čtyři varianty. První počítá s plným zachováním limitů, které v roce 1991 zavedla vláda Petra Pitharta, druhá s prolomení limitů na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, a třetí s prolomení limitů na lomu Bílina a částečným prolomením na lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Čtvrtá varianta  počítá s plným prolomení limitů včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic.

Server iUHLI.cz již v lednu o celkové těžbě hnědého uhlí v roce 2014 v Česku informoval, a to na základě předběžných údajů ministerstva průmyslu a obchodu. Čísla jsou podobná.