Tomáš Lippert – lovec fosilních želv

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Pracovníci dolu Bílina si v báňském provozu pozorně všímají všeho kolem sebe a svých strojů. Díky nim se daří zachraňovat vzácné zkameněliny – svědky geologické minulosti Země. Pozoruhodný je i jejich zatím poslední nález krunýře vzácné bahenní želvy starý přes 20 milionů let.

Pro Tomáše Lipperta a jeho Caterpillar 345 přitom nejde o první objev třetihorní zkameněliny a dnes ho proto můžeme směle nazývat lovcem fosilních želv na Bílinsku. Jeho první záchrannou akcí byl nález většího kusu bahenní želvy v roce 2008. Ve čtvrtek 9. dubna 2015 dopoledne, při začišťování hlavy uhelné sloje, upoutala jeho pozornost oválná hnědá skvrna v šedém jílu připomínající želví krunýř. Přes vedoucího výroby Viliama Štajgera byli o nálezu informováni geologové, kteří dorazili na místo a tento významný nález skutečně potvrdili.

Vrstva pevného jílu s hojnými zuhelnatělými stromy, kořeny a větvemi představuje původní povrch zanikajícího rašeliniště a z ní pochází již několik nálezů želv, škeblí, vzácného hmyzu a celá řada rostlinných fosílií.

Nově nalezená želva patří mezi bahenní nebo suchozemské želvy. Její krunýř má délku kolem 40 cm a patří tak k větším exemplářům. Nález je významný především z toho důvodu, že bahenní želvy nejsou v naší pánvi tak časté. Častěji lze najít pozůstatky vodní želvy kožnatky rodu Trionyx, která dodnes žije v bažinách Asie a Ameriky.

Stáří nově objevené zkameněliny je asi 20 milionů let, stejně jako u všech podobných otisků zvířat a rostlin, které se na šachtě nacházejí.

Nálezy fosilních želv jsou v celé naší hnědouhelné pánvi poměrně vzácné, i když na Bílinsku se objevují častěji než na sousedních lokalitách. Důlní geologové mají ve sbírce již jedenáct exemplářů právě z oblasti Bílinska. Tato želva je v pořadí dvanáctá ve sbírce geologického oddělení Dolu Bílina. Dostala jméno Emma. Osud nového nálezu bude přímo výstavní. Otisk želvího krunýře bude po jeho řádném prozkoumání s největší pravděpodobností vystaven v expozici některého z regionálních muzeí nebo se dokonce objeví v Národním muzeu v Praze

Zdroj: Teplický deník

Mohlo by vás zajímat:

Zollverein_800x600_compressed

Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO

huehnerwasser_compressed

Lom se proměnil v přírodní observatoř