Doba čtení:4 m, 22 s

Server Mining Global vybral nejzajímavější projekty, díky kterým jsou z někdejších dolů turistické atrakce. Většina z nich by bez rozsáhlé důlní činnosti vůbec nemohla vzniknout, jiným poskytuje prostředí dolu neopakovatelný genius loci.

Projekt Eden

Eden_project_compressed
V jedné z kopulí je největší krytý deštný prales na světě. Foto: Wikipedie

Deštný prales v jihozápadním cípu Anglie? Tahle na první pohled odvážná myšlenka nemohla být realizována nikde jinde než na dně bývalého povrchového dolu. V každé ze vzájemně propojených obřích plastových kopuli se skrývá jiný biom. Od svého otevření v roce 2001 tahle neustále se rozrůstající atrakce přilákala statisíce návštěvníků.

Salina Turda

Podzemní jezero je jen jednou z mnoha atrakcí dolu Salina Turda nedaleko sedmihradské Kluže. Foto: Wikipedie
Podzemní jezero je jen jednou z mnoha atrakcí dolu Salina Turda nedaleko sedmihradské Kluže. Foto: Wikipedie

V ručně vyrubaných kavernách solného dolu ze 17. století sahajících do hloubky 122 metrů otevřeli Rumuni v roce 1992 největší podzemní interaktivní muzeum na světě. Web Business Insider jej označil za vůbec nejkrásnější místo pod povrchem. Najdete v něm například amfiteátr, jezero s půjčovnou loděk nebo kolotoč. Více se o tomto projektu dočtete zde.

Čtěte také:
TOP 10 nejjižnějších dolů na světě
TOP 10 nejsevernějších dolů na světě

Mega Cavern

Mega Cavern
Některé tratě jsou určené začínajícím bikerům, jiné prověří i ty zkušené. Foto: Louisville Mega Cavern

Na nedostatek neotřelých nápadů netrpěli ani v americkém Louisvillu, kde v prostorách bývalého dolu na vápenec vybudovali bike park. Na olbřímí ploše 37 tisíc metrů čtverečních se mohou vyřádit zejména jezdci na BMX. Nabízí se jim 45 tratí různých délek, profilů i obtížností. Kromě toho má v Mega Cavern své kanceláře tucet firem a díky stabilní teplotě a vlhkosti se zde ve velkém skladuje posypová sůl, preclíky nebo třeba právě jízdní kola.

Go Below Ultimate Xtreme

Jeden z těchto podzemních lanových skluzů je údajně nejdelší na světě. Foto: Go Below
Jeden z těchto podzemních lanových skluzů je údajně nejdelší na světě. Foto: Go Below

Tato registrovaná značka známá spíše jako Zip Below Xtreme se snaží svým sloganem „Kde si hrají velcí kluci“ navodit pocit dobrodružství, které návštěvníky v bývalém skotském břidlicovém dole čeká. Láká zejména na dlouhé a rychlé jízdy na kladce, dosažení nejnižšího bodu ve Spojeném království, podzemní horolezení nebo skoky a volný pád do hlubin.

Solný důl Wieliczka

Solný důl Wieliczka_compressed
Kaple svaté Kingy v dole Wieliczka. Foto: Wikipedie

Tuhle polskou atrakci znají i mnozí Češi z výletů do nedalekého Krakova a Osvětimi. Zaujme jak svými rozměry, tak nepřekonanou tradicí těžby sahající od 13. století až do roku 2007. Právem patří na seznam kulturního dědictví UNESCO a každý rok přiláká více než milion návštěvníků. Ti si přitom mohou projít pouhou padesátinu z celkových 300 kilometrů chodeb.

Bounce Below

bounce-below
Bounce Below je momentálně v rekonstrukci, po jejímž skončení by měl být ještě větší a zábavnější. Foto: Tripadvisor

Podzemní hřiště otevřené předloni ve 175 let starém břidlicovém dole nabízí mimo jiné největší podzemní trampolínu na světě. Efektně nasvícený svět pružných lan a sítí je součástí velkého zábavního parku Zip World. Nachází se poblíž historického hornického městečka Blaenau Ffestiniog v severozápadním Skotsku.

Náměstí C-Mine square

Celý prostor byl přestavěn tak, aby nabízel širokou škálu aktivit a akcí.
Celý prostor byl přestavěn tak, aby nabízel širokou škálu aktivit a akcí.

Představitelé belgického města Genk se rozhodli namísto tradičních rekonstrukčních plánů ponechat těžební věže černouhelného dolu a udělat z půlhektarového pozemku kulturní centrum. Architektonické řešení od dlažby přes židle až po budovu divadla evokuje uhelnou éru. Více se o tomto projektu dočtete zde.

Čtěte také.
TOP 10 největších těžebních bestií
TOP 10 největších uhelných dolů

Northumberlandia

Northumeberlandia_compressed
Inspirací pro kypré tvary kopečků bylo pohoří Cheviot Hills. Foto: Blangdonestate.co.uk

U jednoho z největších severoanglických povrchových dolů se v roce 2012 zrodila 400 metrů dlouhá krajinná postava přezdívaná Dáma severu. Jen první rok tuto novou bezplatnou atrakci navštívilo více než 120 tisíc lidí. Více se o ní dočtete zde.

Průmyslový komplex Zollverein

Zollverein_800x600_compressed
Historie uhelného dolu v Essenu spadá až do roku 1947. Foto: Wikipedie

Mluvit v případě obrovského areálu bývalého uhelného dolu a koksárny v německém Essenu o rekultivaci by bylo trochu zavádějící. Mnohem více se zde jedná o zdařilou a citlivou konzervaci areálu opuštěného v roce 1986, jehož součástí je například šachta číslo 12 postavená ve 30. letech ve stylu Bauhausu, která je považována za architektonický a technologický klenot. I díky její záchraně byl komplex Zollverein zařazen na seznam UNESCO a je nejvyhledávanější essenskou turistickou atrakcí.

Berzdorfer See

Berzdorferskému jezeru se někdy přezdívá „polská riviéra“. Foto: Wikipedie
Berzdorferskému jezeru se někdy přezdívá „polská riviéra“. Foto: Wikipedie

Bývalý saský hnědouhelný důl u česko-německo-polského trojmezí se napouštěl více než deset let. Výsledek však stojí za to: tisícihektarová vodní plocha nedaleko Zhořelce se může pochlubit hned třemi plážemi, na jednu z nich nazvanou Modrá laguna byl od Baltu navezen bílý písek. Kromě skvělého přírodního koupání, za kterým přijíždějí Němci, Poláci i Češi, nabízí nové jezero také 18kilometrovou okružní cyklostezku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků