Největší těžební firmou na světě, co se tržeb týče je nadnárodní gigant Glencore, který v roce 2013 utržil astronomických 200 miliard dolarů. To je v přepočtu 5,41 bilionu korun. Pro srovnání, rozpočet ČR na letošní rok počítá s celkovými příjmy státního rozpočtu ve výši zhruba 1,12 bilionu korun. Druhé místo patří firmě BHP Billiton a třetí příčku obsadila firma Rio Tinto.
1) Glencore
Těžební průmysl je velký byznys, kterému naprosto dominuje nadnárodní gigant Glencore. Tržby společnosti v roce 2013 dosáhly astronomických 200 miliard dolarů. Pocházely z průmyslových a marketingových aktivit firmy, ze segmentů těžby kovů, nerostů, uhlí a ropy. Obchodník s komoditami Glencore, který se nedávno spojil s firmou Xstrata, drží po celém světě více než 150 báňských a hutních lokalit.
2) BHP Billiton
Druhou největší těžební společností je BHP Billiton. V Austrálii založená těžařská firma předloni utržila 67,8 miliardy dolarů. Těží měď, železnou rudu, stříbro, uhlí, hliník, mangan, nikl a uranu. BHP Billiton provozuje některé z největších dolů na světě. Například brazilský důl na železnou rudu Samarco, měděný důl v Chile a tři z největších světových uhelných dolů v Austrálii a Kolumbii.
3) Rio Tinto
Nadnárodní těžební společnosti Rio Tinto patří v žebříčku největších těžařů bronzová příčka. Předloni vykázala tržby téměř 55 miliard dolarů, z toho 25 miliard z těžby železné rudy, více než 12 miliard z hliníku a skoro šest miliard dolarů z těžby mědi. Významně přispělo také uhlí, které Rio Tinto těží v Austrálii a Mosambiku, a to tržbami ve výši 4,5 miliardy dolarů.
4) Vale
Brazilská společnost Vale, která je největším producentem železné rudy na světě, v roce 2013 utržila 49 miliard dolarů. Firma Vale je také druhým největším výrobcem niklu. Provozuje tři doly na železnou rudu.
Čtěte také: TOP 10 největších těžebních bestií
5) Anglo American
Těžební společnost Anglo American, jež sídlí ve Spojeném království, v roce 2013 vykázala tržby 33 miliard dolarů. Její příjmy pocházely z těžby uhlí, niklu, platiny, železné rudy a diamantů. Firma vytěžila 97,8 milionu tun uhlí. Většina příjmů v roce 2013 byla z těžby v Chile a Jihoafrické republiky.
6) Shenhua Energy
Šestá příčka patří státem ovládané čínské společnosti Shenhua Energy, která v roce 2013 zaznamenala tržby ve výši více než 32 miliard dolarů a vytěžila 318 milionů tun uhlí. Z odhadů vyplývá, že Shenhua Energy drží 15 miliard tun nahraditelných uhelných zásob.
7) Freeport-McMoRan
Americká firma Freeport-McMoRan je jednou z největších těžebních společností na světě, která v roce 2013 utržila z těžebních činností včetně zlata, mědi, molybdenu a kobaltu v Severní a Jižní Americe, Africe a Indonésii více než 18 miliard dolarů. Freeport-McMoRan provozuje komplex Grasberg v Indonésii, což je největší zlatý důl na světě.
8) Barrick Gold
Kanadská nadnárodní těžební společnost Barrick Gold působí v Severní a Jižní Americe, Africe a Austrálii. Firma vlastní a provozuje tři z předních světových deseti největších zlatých dolů na světě. Předloni utržila 12,5 miliardy dolarů.
9) Coal India Limited
Devátá příčka patří státní firmě Coal India Limited, která v roce 2013 vykázala tržby ve výši 11 miliard dolarů i díky 460 uhelným dolům v 81 lokalitách. Společnost generuje 80 procent produkce uhlí v Indii. Z údajů z roku 2010 vyplývá, že Coal India Limited drží 21,8 miliard tun vytěžitelných zásob uhlí.
10) Fortescue Metals Group
Australská těžební firma Fortescue Metals Group (FMG) utržila předloni téměř 11 miliard dolarů. Firma, která je jedním z největších producentů železné rudy na světě, působí především v oblasti Pilbara.
Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu