TOP 10 zemí, kde hraje uhlí prim

Kompania Weglowa

Polsko vytěží více uhlí, než potřebuje pro kompletní pokrytí své spotřeby elektřiny. Foto: wikipedia.org

V záplavě závazků ke zvyšování podílu obnovitelných zdrojů a ukončování provozu jaderných elektráren zaniká skutečnost, že základem pro výrobu elektřiny v Evropě zůstává stále uhlí. Podívejte se, které evropské státy se bez něj neobejdou.

Že je uhlí palivem číslo jedna v Polsku, překvapí jen málokoho. Tato uhelná velmoc sama vytěží více uhlí, než by potřebovala pro kompletní pokrytí své spotřeby elektřiny. Pořadí na dalších místech však může být na první pohled překvapující. Zatímco malé státy v Pobaltí a ve Středomoří spoléhají primárně na ropu, země velikosti České republiky a lidnatější založily svou energetickou bezpečnost právě na uhlí. Výjimkou jsou Francie, Belgie a Švédsko s vyšším podílem energie pocházející z jaderných elektráren.

Čtěte také:
TOP 10 těžebních gigantů podle tržeb
TOP 10 největších těžebních bestií

Samostatnou kapitolu představuje Německo. I přes prudký příklon k obnovitelným zdrojům a zavírání německých jaderných elektráren po nehodě ve Fukušimě je pro největšího evropského producenta elektřiny uhlí stále klíčové. Jeho význam navíc po roce 2013 ještě o téměř pět procent vzrostl.

TOP 10 zemí, kde uhlí hraje prim_compressedPohledem na dynamiku vývoje v posledních letech zjistíme, že podíl uhlí na energetickém mixu většiny evropských zemí klesá jen velmi pozvolna. Pouze v Dánsku a Lucembursku byl tento pokles mezi lety 2013 a 2015 větší než deset procentních bodů. Opačný trend naopak vedle Německa zažívá Lotyšsko, Španělsko, Portugalsko a Rakousko – v těchto státech se výroba elektřiny z tepelných elektráren zvýšila o 1,6 (Rakousko) až o 13,9 procent (Lotyšsko).

Uhlí tak díky spolehlivým dodávkám, vysoké účinnosti prověřené technologie spalování a stabilně nízkým cenám poskytuje naprosté většině evropských zemí základ jejich energetické bezpečnosti. Levná elektřina získaná z uhlí tak paradoxně usnadňuje investice do podpory obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu