Trh s velkými nakladači oživení nečeká

volvo nakladač volvoce-com_compressed

Zákazníci mají spíše zájem o pronájem či leasing. Foto: volvoce.com

Po celosvětovém poklesu prodeje velkých kolových nakladačů s výkonem nad 150 kW experti neočekávají ani pro rok 2017 větší oživení. Podle generálního ředitele KCM Corporation Garyho Bella se evidují nižší prodeje v roce 2016 u všech skupin kolových nakladačů. Do konce října 2016 to byl pokles o 13 procent.

„Nejrychleji rostoucím segmentem tohoto sortimentu jsou kompaktní kolové nakladače, velké nakladače rostou dlouhodobě jen mírně, v podstatě stagnují,“ řekl Bell. Dodal, že pořídit si velký nakladač je velká investice. Jestliže dříve firmy uvažovaly, že po skončení jejich provozní životnosti je obmění, například po pěti letech či po 10 000 hodinách práce, po krizi v roce 2009 je využívají dvojnásobně i trojnásobně delší dobu. To jim výrazně sníží pořizovací náklady.

Čtěte také:
Goliáš, který se ovládá jednou rukou
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček

Podle Bella toto uvažování firem výrazně snížilo prodej zejména velkých nakladačů. „Ale po finanční krizi se trh už opět oživil a lze čekat, že firmy začnou své stroje obměňovat. Určitě přijde čas i nákupu  velkých nakladačů,“ řekl Bell.

Společnost John Deere má údaje o poklesu tohoto segmentu na trhu v uplynulém období ve výši 5 až 10 procent. „Způsobily to zejména změny v energetickém průmyslu, kde klesala poptávka. Očekáváme v roce 2017 zlepšení na trhu zejména v odvětvích těžby kamene a zemědělství,“ řekl John Chesterman, manažer marketingu společnosti John Deere.

Společnost Volvo Construction Equipment eviduje v loňském roce pokles u velkých kolových nakladačů kolem 11 procent. „Naši experti předpokládají, že i v roce 2017 bude pokles prodeje, ale už ne tak velký. Stále vidíme, že naši zákazníci mají zájem spíš o pronájem či leasing, než aby se pouštěli do velkých investic,“ řekl produktový manažer společnosti Volvo Eric Yeomans.

Firma Doosan se dívá na rok 2017 optimisticky. „Domníváme se, že se poptávka po velkých kolových nakladačích zvýší i díky oživení ve stavebnictví, zejména při budování infrastruktury a velkých komerčních staveb. Velké nakladače mají při této práci nezastupitelné místo,“ řekl specialista na kolové nakladače Doosan Mike Stark.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech