Třiadevadesátitunový unikátní drobeček

Doba čtení:1 m, 30 s
komatsu_pc800lc_8_tripower_compressed

zdroj: bagry.cz

Zástupci kaznějovského kaolinového lomu LB Minerals si v prosinci převzali třiadevadesátitunové rypadlo Komatsu PC800LC-8, které je zatím jako jediné v hmotnostní kategorie 80 tun, osazeno těžební a nakládací kinematikou TriPower. Uvedl server bagry.cz.

Těžební a nakládací kinematikou TriPower se proslavila německá firma O&K, a když loni skončila platnost jejího patentu, využil toho německý výrobce Echle Hartstahl GmbH a začal tuto kinematiku vyrábět a osazovat i na jiné stroje. Výhodou systému TriPower je, že poskytuje vodorovnou trajektorii lopaty pro snadné vniknutí do materiálu a současně při tom přitlačuje stroj k zemi, takže nedochází k jeho nazvedávání a posouvání. Menší rypadla s technologií TriPower můžete vidět i v okolních zemích, největší TriPower od Komatsu ale pouze v České republice, jako jediné zemi na světě.

Čtěte také:
Na šachtě je práce i pro malá rypadla
Malý, ale po čertech silný pomocník

Komatsu PC800LC-8 TriPower zdroj: bagry.cz

Komatsu PC800LC-8 TriPower zdroj: bagry.cz

Rypadlo bez výložníku bylo vyrobeno během dvou měsíců v anglickém Newcastlu a v červenci tohoto roku převezeno do výrobního závodu firmy Echle Hartstahl v německém Wolfachu. Zde se setkalo s čelisťovou nakládací lopatou objemu 5 m³ známého tuzemského výrobce přídavných zařízení, prostějovské firmy Nekr, aby se po výrobě nového pracovního zařízení Echle TriPower vše zkompletovalo a předvedlo společnosti Kuhn – Bohemia, která byla dodavatelem rypadla pro LB Minerals.  Poté se kvůli převozu do České republiky vše opět rozebralo a znovu zkompletovalo až přímo u zákazníka v kaolinovém lomu.

Komatsu PC800LC-8 má základní provozní hmotnosti 79 tun, po osazení pracovního zařízení Echle TriPower a zvýšeným umístěním kabiny se z něj stal kolos těžký 93 tun.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Běloruský gigant BelAZ 75710
„Big Muskie“ – největší chodící bagr