Trump chce energetickou nezávislost USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump. Foto: donaldtrump.com

Donald Trump slíbil, že v případě vítežství odstoupí od pařížské dohody o klimatu. Foto: donaldtrump.com

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump se ve svém projevu o energetice jednoznačně postavil za fosilní paliva a energetickou soběstačnost Spojených států.

Trump řekl, že je nakloněn stavbě ropovodu Keystone XL mezi Kanadou a Spojenými státy, který prezident Barack Obama zablokoval kvůli obavám o životní prostředí. Miliardář rovněž slíbil odstoupit od pařížské dohody o klimatu, která má udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Podle Trumpa má Obamova ekologická politika ničivé důsledky na pracovní místa ve Spojených státech.

Čtěte také:
Trump vsadil na uhelnou kartu
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

Zrušíme pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování,“ řekl Trump na konferenci o energetice v Severní Dakotě. Dohoda je podle něj pro USA nevýhodná a jednostranná, protože Čína podle něj neplní své závazky. Trump hodlá také odstoupit od Obamova plánu na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let.

Republikánský kandidát také kritizoval návrh na přísnější předpisy týkající se frakování, za kterým stojí jeho demokratičtí soupeři Hillary Clintonová a Bernie Sanders. „Udělejte to a budete zpět na středním východě a budeme opět žebrat o ropu. Ne, to se nestane. Ne se mnou. Chci být absolutně energeticky nezávislý,“ zdůraznil Trump, který se v minulosti velmi významně zastal také horníků a prohlásil, že bude bojovat za americké uhlí.

Miliardář Trump podle propočtů agentury AP už získal počet delegátů potřebný pro automatickou nominaci Republikánské strany do boje o prezidentský úřad. Nominaci pro listopadové volby zaručuje 1237 získaných delegátů, Trump jich má údajně o jednoho více.

Čtěte také:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí