Turów poprvé řešila expertní skupina

Hnědouhelný důl Turów Fotot: wikipedia.com

Důl Turów se má v případě rozšíření přiblížit až k české hranici. Foto: wikipedia.org

Na Ministerstvu životního prostředí proběhlo první setkání nové česko-polské expertní skupiny, která se bude na technické a odborné úrovni věnovat možnému rozšíření těžby hnědého uhlí na dole Turów u česko-polských hranic.

Expertní skupina vznikla na základě jednání mezi ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) a polským ministrem životního prostředí Janem Szyskem, které proběhlo v únoru letošního roku.

Čtěte také:
Polská velvyslankyně uklidnila české pohraničí
Sobotka chce od Poláků, aby řešili Turów

Kvůli probíhající těžbě hnědého uhlí v polském dole Turów ležícím prakticky na českých hranicích se lidé na Liberecku dlouhodobě potýkají s problémy souvisejícími zejména s úbytkem podzemní vody, znečištěním povrchových vod, zhoršenými rozptylovými podmínkami. V loňském roce byla Česká republika seznámena s dalším plánovaným rozšířením těžby, což vyvolalo další obavy.

Situaci je nutné řešit velmi rychle, protože zásobování vodou obyvatel frýdlantského výběžku, Chrastavy a Hrádku na Nisou je problém, který může tuto oblast postihnout ve výhledu řádu měsíců či několika málo roků,“ uvedl ministr Brabec. „Klíčové je, že jsme na schůzce obdrželi velké množství informací a dat, zejména hydrologická data z minulých období, která jsme po polské straně požadovali. Zároveň jsme se na setkání dohodli, že expertní výstupy z této pracovní skupiny se stanou podkladem pro připravovanou dokumentaci EIA plánovaného rozšíření těžby na dole Turów. Zástupce elektrárenské společnosti Turów je rovněž členem této skupiny, takže je zajištěno, že o požadavcích skupiny může autory dokumentace okamžitě informovat,“ dodal.

Tato dokumentace by měla být hotova do konce roku 2016. Zástupci polské strany jsou také ochotni projednat případná technická či jiná opatření, která povedou k zamezení negativního vlivu dolu Turów na české území, a to na základě analýzy výsledků vzájemně předaných dat. Další jednání expertní skupiny bylo naplánováno na druhou polovinu měsíce června 2016 v Polsku.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu