Tykač se ohradil proti Babišovým výrokům

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Obsah článku” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Firmy Pavla Tykače zaplatily v posledních deseti letech na daních téměř 30 miliard korun. Foto: iUHLI.cz

 

Mé společnosti sídlí a platí miliardy na daních v Čechách a nežádají žádný státní příspěvek na útlum těžby. Těmito slovy se finančník Pavel Tykač ohradil proti úterním výrokům ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten v souvislosti s vládními kompenzacemi pro horníky z Mostecka řekl, že nechce podporovat Tykačovy firmy, které sídlí na Kypru.

Společnosti ve skupinách Sev.en a Czech Coal sídlí a platí daně v Čechách. To pan Babiš dobře ví. Právě jeho ministerstvo totiž loni ocenilo Severní energetickou mezi Top 20 největšími plátci daně v ČR. Náš roční příspěvek do státní kasy činil téměř půl miliardy korun. Za posledních deset let pak mostecké těžební skupiny zaplatily do veřejných rozpočtů bezmála 30 miliard korun,” uvedl Tykač.

Čtěte také:
Energetické firmy plní státní kasu
V Mostě bude nové šestinedělí díky Tykačovi
Desítky uhelných milionů pomohly Ústeckému kraji

Kompenzace, které žádají horníci, navíc nejsou podporou pro firmy, jak tvrdí ministr financí. Dostali by je totiž přímo propuštění horníci. V případě Severní energetické bude navíc propouštění způsobeno neprolomením limitů povrchové těžby uhlí na lomu ČSA, o kterém rozhodla vláda. Pokud nedojde ke změně tohoto rozhodnutí, bude muset být těžba ukončena, i když v zemi leží další zásoby uhlí.

Žádná z firem Pavla Tykače nežádala a nežádá o příspěvek v souvislosti s útlumem těžby. Vláda svou podporu slíbila konkrétním lidem, kteří v důsledku vládního rozhodnutí přijdou o práci,” vysvětlil Tykačův mluvčí Jan Chudomel.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Obsah BOXU” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ background_color=”#ddd7c3″ use_border_color=”on” border_color=”#000000″ border_style=”solid” custom_padding=”10px|15px|10px|15px” text_font=”|on|||”]

Jak Tykačovy firmy pomáhají regionu

Kromě miliard zaplacených na daních a povinných odvodech pomáhají těžební firmy Pavla Tykače významně i regionu, kde těží. Vršanská uhelná je například dlouhodobým partnerem úspěšných mosteckých házenkářek. Miliony korun již byly vyplaceny také školám, které uspěly v projektu Chytré hlavy. Významným způsobem se Tykač podílel také na rekonstrukci porodnice v Mostě a řadě dalších aktivit. 

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Obsah článku” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že vláda návrh vyplácet kompenzace pro havíře projedná na konci července. Schválila doposud sociální podporu pouze propuštěným horníkům z OKD. Babiš s rozšířením kompenzací nesouhlasí. „Já s tím zásadně nesouhlasím, nevidím důvod, proč bychom měli podporovat firmy pana Tykače, které sídlí na Kypru, vydělávají miliardy,” řekl v úterý Babiš.

Tykač doplnil, že akcionáři všechny své závazky vůči zaměstnancům plní. „I nyní v době nuceného útlumu se pro své lidi snažíme využít všechny možnosti, abychom jim mohli nabídnout práci. S těmi, které už nebudeme schopni zaměstnávat, se korektně vyrovnáváme,” doplnil.

Rozšíření kompenzací bude podle Sobotky pojednávat tripartita 25. července, poté vláda. Kteří horníci budou mít na kompenzace nárok, definuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Propouštění zaměstnanci OKD dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně.

Vláda loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, to znamená postupný útlum těžby, který se dotkne více než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.

[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Mohlo by vás zajímat” background_layout=”light” text_orientation=”left” text_font_size=”14″ use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

Mohlo by vás zajímat:
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí
Za pět let dala Vršanská do regionu 43 miliónů
Projekt Tykačových už nakrmil tisíce školáků

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]