Tykačovi horníci dostanou 13. plat

Výplata třináctého platu vychází z platné kolektivní smlouvy. Foto: Czech Coal

S listopadovou mzdou opět dostanou zaměstnanci společností skupin Czech Coal a Sev.en třináctý plat. Na výplatu této bonusové mzdy bylo vyčleněno téměř 60 milionů korun, obdobně jako v loňském roce.

Výplata třináctého platu vychází z platné kolektivní smlouvy. Skládá se ze dvou částí, první se vyplácí tehdy, pokud společnosti zcela nenaplnily dohodnutý mzdový růst v průběhu roku. V letošním roce se to týká společností Severní energetická, Vršanská uhelná a částečně i Coal Services. O vyplacení druhé, bonusové části 13. platu rozhoduje akcionář v návaznosti na hospodářské výsledky. Přestože se vnější podmínky, které negativně ovlivňovaly loňskou ekonomiku skupiny, ani v letošním roce pro nás a obecně pro uhelnou energetiku nezlepšily, bylo rozhodnuto o výplatě druhé části 13. platu.  „V druhé části třináctého platu počítáme s výplatou nepatrně vyšších hodnot než loni. Jeho celková výše je však součtem obou jeho částí a pro zaměstnance Vršanské uhelné i Severní energetické je koncipována na stejné úrovni,“ vysvětlil Petr Mrvík, personální ředitel.

Čtěte také:
Uhelné safari pořád táhne
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari

Je ale třeba mít na paměti, že třináctý plat není nároková složka mzdy. Jeho výši ovlivňuje celá řada faktorů a může se nejen mezi společnostmi, ale i mezi jednotlivými zaměstnanci lišit. „Věřím, že i díky tomu, že se nám letos podařilo udržet objem peněz na výplatu třináctého platu v přibližně stejné výši jako vloni, budou zaměstnanci spokojeni a pomůže jim před koncem roku připravit si správnou vánoční pohodu,“ doplnil personální ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme