Uhelné safari má za sebou velmi úspěšnou sezónu. Od května do září se přijelo podívat téměř 2 300 lidí.
Vršanská uhelná a Severní energetická organizují exkurze do těžebních lomů za plného provozu a na rekultivace pod názvem Uhelné safari od roku 2009. Veřejnosti tak umožňuje zblízka se seznámit s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě. Za dobu trvání projektu se s touto činností seznámilo téměř 23 000 lidí z celé ČR i ze zahraniční, napsal server homerlive.cz.
Čtěte také:
Uhelné safari pořád táhne
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari
V letošním roce byl zájem lidí o Uhelné safari opět enormní. Celkem se letos uskutečnilo 114 exkurzí. O něco žádanější byla exkurze lokality ČSA, kam zavítalo 52 exkurzí, do lokality Vršany se lidé v doprovodu průvodců Uhelného safari vydali 48 krát, na rekultivační trasu vyjeli zájemci ve čtrnácti případech. Návštěvníků povrchových lomů ale bylo přece jen o něco víc, protože se v letošním roce uskutečnilo také 19 mimořádných exkurzí, jichž se obvykle účastní školy a partnerské organizace.
Novinkou letošního Uhelného safari bylo vydání takzvaných turistických vizitek, které mohou zájemci i získat v informačních centrech v Mostě a Litvínově a nalepit si je do svých turistických deníků.
„Před osmi lety projekt vznikl zejména proto, abychom lidem přiblížili technologii a proces těžby uhlí. Dnes patří mezi nejvýznamnější turistické atraktivity Ústeckého kraje, což nás samozřejmě těší,“ uvedla mluvčí těžební společnosti Gabriela Sáričková Benešová.
Uhelné safari jako turistický cíl oceňuje také ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková. „Uhelné safari navštěvují každoročně tisíce lidí, řada z nich přijíždí z jiných regionů. Industriální turistika k naší destinaci patří a je žádaná. S těžební společností proto při propagaci regionu úzce spolupracujeme. V minulosti to byly například Krušné horory, soubor krátkých filmů s využitím geokešingu pro propagaci turistického ruchu, které byly podpořeny z výtěžku z Uhelného safari. V příštím roce se zaměříme na hornickou minulost Krušných hor. Připravujeme projekt Hornická stezka Krušných hor, ve které chceme upozornit na všechna turisticky atraktivní místa s hornickou minulostí, ať už na stará důlní díla spojená s těžbou uhlí či kovů v Krušných horách, nebo například na Kamencovo jezero, které má za sebou rovněž těžební minulost. V tomto projektu bude mít Uhelné safari samozřejmě své nezastupitelné místo,“ uvedla Maříková.
Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme