Uhelný důl v Utahu se snaží o rozšíření

V roce 2019 důl Lila Canyon zvýšil produkci na 3,7 milionu tun uhlí. Foto: Murray Energy

Producent uhlí v Utahu, kterým je firma Utah American Energy, se snaží rozšířit své federální leasingové podíly o 5 500 akrů kolem svého dolu Lila Canyon. Plánuje rozšířit těžbu.

Úřad pro správu půdy minulý týden vydal environmentální přezkum první ze dvou žádostí společnosti Utah American Energy, které by prodloužily životnost dolu. Z 1 273 hektarů na východním okraji stávajícího těžebního území může být vytěženo až 9,1 milionu tun vysoce kvalitního uhlí, čímž by se prodlužila doba provozu o tři roky.

Čtěte také:
Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Plány se nelíbí ekologickým aktivistům. „V době, kdy ceny uhlí a ropy klesají, proč je to pro tuto správu prioritou?“ zeptal se Steve Bloch, právní ředitel pro Alianci divočiny v jižním Utahu.

Majitelem společnosti Utah American je firma Murray Energy Corp. se sídlem v Ohiu, největší uhelná společnost v zemi založená magnátem Bobem Murrayem. Společnost v říjnu požádala o ochranu před věřiteli, a to kvůli dlouhodobému poklesu poptávky, který předcházel kronavírové krizi. Podle zpráv se Murray Energy připravuje postoupit kontrolu nad svými aktivy věřitelům a může čelit likvidaci.

Podle Briana Somerse, prezidenta Asociace těžby v Utahu, není spravedlivé řadit uhelný průmysl v Utahu do stejné kategorie jako problémové doly v Apalačském pohoří.

„Utah má jedny z nejúčinnějších uhelných dolů v zemi. Všechny stále fungují i ​​přes současnou krizi. A největší zásoby uhlí v zemi,“ řekl Somers. „Těžaři uhlí v Utahu se snaží expandovat z jednoduchých důvodů. Utah stále spoléhá na uhlí a vyrábí z něj 66% své levné a spolehlivé elektřiny. O uhlí z Utahu je zájem i na mezinárodních vývozních trzích, kde poptávka stále roste,“ dodal.

V roce 2019 důl Lila Canyon zvýšil produkci, která dosáhla 3,7 milionu tun. Většina vytěženého uhlí byla spálena v elektrárnách Hunter a Huntington v Emery County. Pokud důl vyprodukuje více uhlí, mohla by se část produkce dopravovat po železnici do pobřežního terminálu k exportu.