Uhlí ještě ani zdaleka neodzvonilo

Ilustrační foto: Imagio.cz

Z mnoha mediálních komentářů bychom se mohli domnívat, že uhelné společnosti jsou na kolenou. Mluví se o tom, že nad uhelným sektorem se již stahuje oprátka, nebo že umírá a již nikdy se nevrátí zpět. Příčinou by měla být veřejná politika týkající se emisí i alternativní zdroje energie od břidlicových ložisek plynu až po energii solární. Obrázek upadajícího odvětví ale realitě neodpovídá a je spíše odrazem přání. Ve Financial Times to napsal Nick Butler.

Těžba uhlí i poptávka roste, i přesto, že čínská ekonomika zpomaluje. Celková spotřeba uhlí ve světě je nyní o 30 procent vyšší než před deseti lety. Uhlí tak brzy nahradí ropu jako hlavní zdroj energie, což by se mohlo stát již v následujících deseti letech. Získalo by tak zpět podíl na trhu, který uhlí ztratilo během posledního půl století.

Renesance uhlí má jednoduchý základ. Jde o levný zdroj energie

První uhelné období začalo spolu s průmyslovou revolucí a trvalo až do 19. století. Přispěl k tomu rozvoj železniční a námořní dopravy. Druhá éra měla svůj základ v transformaci čínské ekonomiky, která začala před dvěma desetiletími. A během následujících padesáti let se pravděpodobně spálí více uhlí než za celé 20. století.

Čtěte také: Jak uhlí, ropa a plyn zachránily krajinu

Nejde o predikce uhelných lobby, ani o čísla náhodně vycucaná z prstu. Odráží dlouhodobé projekce vývoje na globálním energetickém trhu, včetně těch, které vytvořila mezinárodní energetická agentura IEA. Ta tvrdí, že i v případě, kdy bude uplatněna ekonomická politika reagující na změny klimatu, bude spotřeba uhlí v roce 2040 ve srovnání s rokem 1990 dvojnásobná. V USA spotřeba uhlí klesá kvůli novým zdrojům zemního plynu, rychle se ale zvyšuje v rychle rostoucích ekonomikách, a to zejména v Asii. V posledních deseti letech bylo do provozu uvedeno přibližně 200 MW nových uhelných elektráren.

O celém uhelném sektoru rozhodne Asie

Poptávka v Číně možná už dosáhla svého vrcholu, pravděpodobně však bude následovat dlouholetá stagnace. Jasná alternativa k uhlí v Říši středu totiž neexistuje. Čína přitom spaluje více než polovinu uhlí vytěženého ve světě. Růst se dá čekat v Indii, kde by se měla spotřeba v následujících patnácti letech zdvojnásobit a v roce 2040 by měla být ve srovnání se současným stavem trojnásobná. V USA může poptávka dále klesat, ale o celém odvětví se bude rozhodovat v Asii. Globální poptávka by v následujících pěti až deseti letech měla podle projekcí růst o dvě procenta ročně.

Renesance uhlí má jednoduchý základ. Jde o levný zdroj energie. Pro řadu těžebních firem jde o špatnou zprávu, protože jejich marže jsou minimální. Pro zákazníky citlivé na cenu je to ale dobrá zpráva. Pro rozvíjející se země je důležité i to, že těžba uhlí vytváří i pracovní místa. Například společnost Coal India zaměstnává 350 tisíc lidí a je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Nové uhelná éra bude tedy trvat až do doby, kdy se objeví alternativní zdroje energie, které budou s uhlím soupeřit i v cenové oblasti. Bojovníci proti klimatické změně by si to měli uvědomit. Stejně tak bychom měli začít zvažovat, jak se adaptovat na změny klimatu, které se zdají být nevyhnutelné.

S využitím Patria.cz

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí patří k nejbezpečnějším zdrojům energie
Uhlí zůstane nejdůležitějším zdrojem energie
Obamovy plány budou drtit uhlí