Uhlí má potenciál, je přesvědčena GE

Doba čtení:1 m, 26 s

General Electric je nadnárodní společnost založena v roce 1892 Edisonem, Thomsonem, Houstonem a Coffinem. Foto: wikipedia.org UpstateNYer

Energetický gigant GE Power Services považuje uhlí za důležitou součást energetického mixu. Jeho podíl má v příštích letech šanci ještě vzrůst. Důležité ale je snížit emise uhelných elektráren, aby jejich výroba byla co nejčistší.

V současnosti se 41 procent světové elektřiny vyrobí v uhelných kotelnách. Toto číslo se ale může v příštích letech ještě zvýšit. Nárůst výroby „uhelné“ elektřiny se očekává například v Indii, která je pátým největším producentem uhlí na světě. Až 60 procent elektrické energie vyrobené v této zemi připadá na uhelné elektrárny. Zvýšení počtu uhelných elektráren ale můžeme očekávat také v Číně a dalších asijských ekonomikách, případně i v některých evropských zemích.

Čtěte také:
Trump zrušil Obamovy ekologické regulace
Trump chce energetickou nezávislost USA

GE Power Services je na tento nárůst připravena. Její odborníci došli ve své studii k názoru, že i se současnou technologií je možné celosvětově zvýšit účinnost uhelných elektráren až o čtyři procenta. Průměrná globální účinnost těchto zařízení se v současnosti pohybuje kolem 34 procent a s pomocí inovací se může dále zvyšovat až na 38 procent. Například úpravou parních turbín může vzrůst o 20 procent, vylepšením parního kotle o dalších šest až osm procent a digitálním řízením navíc o jedno až pět procent. Praktickým příkladem je uhelná elektrárna v Ramagundam v indickém státě Telangana. Pouhou úpravou parní turbíny se její účinnost zvedla o 14 procent na celkových 30 MW. Zároveň se tak snížily její emise CO2 o pět procent.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech