UK Coal oddálila uzavření dvou dolů

Hlubinný důl v noci. Ilustrační foto: Imagio.cz

Britská těžařská společnost UK Coal potvrdila, že zajistila dostatek financí na to, aby zabránila okamžitému uzavření svých hlubinných dolů Thoresby a Kellingley. Oba doly firma i nadále v budoucnu plánuje uzavřít, o práci tak přijde asi 1300 lidí, uvedla BBC. Firma UK Coal informovala, že dotace byla pro další fungování firmy nezbytná, jinak by jí hrozil kolaps. Poslední hlubinný uhelný důl v Anglii je důl Hatfield.

Důl Kellingley, který se nachází v hrabství Severní Yorkshire, má zásoby uhlí na několik desítek let. Důl Thoresby v Nottinghamshire měl být původně zavřen v roce 2018.

„Bylo důležité, že se nám podařilo vyhnout se platební neschopnosti a okamžitému kolapsu podniku,“ uvedl Andrew Mackintosh z UK Coal. Součástí dohody je komerční půjčka od britské vlády ve výši čtyři miliony liber. Dále se jedná o „podporu jiných partnerů“ za účelem řízeného uzavření obou dolů. Mackintosh dodal, že kromě vládního úvěru firma obdržela 16 milionů liber od dodavatelů, zákazníků a dalších zainteresovaných.

Společnost UK Coal zasáhly levné dovozy uhlí, břidlicového plynu a také silná britská libra. Původně požádala vládu o podporu ve výši deset milionů liber.

Firma provozuje ještě šest povrchových černouhelných dolů. Již loni čelila hrozbě bankrotu. Tehdy ji zachránil penzijní fond zajišťující důchody zaměstnancům firem, které již byly zavřeny nebo zbankrotovaly.

Černé uhlí je ve Velké Británii nadále významným zdrojem pro výrobu elektřiny, pochází z něho 40 procent výroby energie.