Unikátní laser umí vyrovnat terén

Přístroj pracuje na principu vysílání a příjmu laserového paprsku z několika úhlů. Foto bobcat com

Vyšší produktivita práce a omezení případných chyb z únavy obsluhy strojů. To jsou klíčové výhody technologie firmy Bobcat. Ta přišla s novým laserovým zařízením, které umožňuje přesné zaměření terénu a navádění při jeho vyrovnávání.

Firma Bobcat je předním výrobcem příslušenství pro stavební stroje, které zpřesňují a usnadňují práci. Novinkou je právě laserové navádění pro přesné vyrovnávání terénu. Přístroj pracuje na principu vysílání a příjmu laserového paprsku z několika úhlů a obsluha má tak přesné informace o tom, kolik zeminy či betonu ubrat, nebo kde materiál v terénu přidat.

Čtěte také:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Posádka stroje tak nemusí neustále kontrolovat terén, protože to za ní dělá laserové zařízení. Jednoduché ovládání navíc přispívá ke komfortu práce se strojem. Laserové zařízení pracuje automaticky s přesností +/- 6 milimetrů.

Foto: Bobcat

Výrobce uvádí, že při vyrovnávání terénu pomocí laserového přístroje se pracuje čtyřikrát rychleji. Za hodinu lze srovnat plochu o velikosti 300 m². Namontování systému na grejdry je velmi snadné, lze je zvládnout v několika jednoduchých krocích.

Špičková laserová zařízení jsou vybavena přehledným displejem, kde se údaje z laserů převádějí do grafické podoby. Vysílací zařízení je umístěno na stativu v terénu a pokrývá staveniště v rozsahu 360 stupňů. Přijímače umístěné na stroji poskytují signál pro ovládání radlice, která se pohybuje nahoru a dolů. Zařízení pracuje automaticky nebo je lze přepnout do manuálního režimu.

Laserové navádění pro přesné vyrovnávání terénu je určeno pro úpravu terénu po skrývkách zeminy, při asfaltování či při betonování velkých ploch.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech