V Číně znovu roste výroba elektřiny z uhlí

Čínská zeď wikipedia Craig Nagy_compressed

Přestože obnovitelné zdroje energie a vodní elektrárny mají V Číně prioritní přístup do sítě, jakýkoli nárůst spotřeby elektřiny nad 1 procento musí být pokryt tepelnými elektrárnami. Ilustrační foto: Wikipedia

I přes masivní rozvoj obnovitelných zdrojů a jádra v posledních letech roste v Číně už druhým rokem podíl uhelných elektráren na celkové výrobě elektřiny v zemi.

Podle analytiků Citi sice podíl uhlí na celkovém zdrojovém mixu při výrobě elektřiny klesl z 83 procent v roce 2011 na 73 procent v roce 2015, loni však vzrostl na 74 procent a v prvních dvou měsících letošního roku dosáhl 78 procent, uvedl server oenergetice.cz.

Analytici předpokládají, že spotřeba uhlí zůstane vysoká přinejmenším v dalších měsících první poloviny letošního roku. „Výroba elektřiny ve vodních elektrárnách byla v období leden až únor nižší meziročně o 5 procent, což přispělo k vyššímu nárůstu výroby z tepelných elektráren než v důsledku rostoucí celkové spotřeby,“ uvedli podle Platts analytici Citi.

Čtěte také:
Čína chce dál snižovat těžbu uhlí a výrobu oceli
Z čínských uhelných elektráren budou jaderné

OZE a jádro mají stále nízký podíl na celkové výrobě Jaderné a větrné elektrárny, které podle analytiků Citi tvoří zhruba 4,8 procenta celkové výroby elektřiny v Číně, a solární elektrárny, které mají necelý 1procentní podíl, pokračují v rychlém růstu, avšak ve srovnání celkovou výrobou tvoří stále pouhý zlomek.

„Přestože obnovitelné zdroje energie a vodní elektrárny mají prioritní přístup do sítě, veškerý meziroční nárůst spotřeby elektřiny nad 1 procento musí být pokryt tepelnými elektrárnami, pokud nebude růst výroba vodních elektráren,“ dodali analytici, kteří dále uvedli, že 5procentní meziroční nárůst výroby elektřiny v čínských uhelných elektrárnách by znamenal zvýšení spotřeby uhlí o 65 milionů tun. Import uhlí do Číny v období leden až únor 2017 vzrostl meziročně o 48,5 procenta na 42,6 milionů tun.

Mohlo by vás zajímat: