Doba čtení:1 m, 21 s
Katar, země, která je bohatá na mořskou vodu, ale nemá tradiční zdroje lithia, může z tohoto průlomového výzkumu těžit. Foto : pixabay.com

Centrum pro pokročilé materiály (CAM) na Katarské univerzitě (QU) se ve spolupráci s renomovanými mezinárodními institucemi postavilo do čela průlomového výzkumu, který přináší revoluci v těžbě lithia z mořské vody.

Výzkumný tým úspěšně vyvinul elektrochemický systém, který účinně zachycuje lithium z mořské vody a představuje nákladově efektivní a ekologickou alternativu k tradičním metodám těžby, napsal server thepeninsulaqatar.com.

Lithium hraje klíčovou roli při skladování energie pro aplikace, jako jsou elektromobily a elektronika. Vzhledem k rostoucí poptávce po lithiu a nedostatku dostupných zdrojů zkoumají vědci po celém světě inovativní způsoby jeho získávání. Katar, země, která je bohatá na mořskou vodu, ale nemá tradiční zdroje lithia, může z tohoto průlomového výzkumu těžit.

Francouzi budou těžit lithium v Británii

Elektrochemický systém vyvinutý výzkumným týmem nabízí udržitelnou a účinnou metodu získávání lithia z mořské vody. Na rozdíl od konvenčních metod, které se spoléhají na solární odpařovací rybníky a velké množství chemikálií, tento systém využívá sílu koncentrované sluneční energie k obohacení iontů lithia v mořské vodě.

Díky využití solárně koncentrovaného termoelektrického zařízení a membránové destilační jednotky systém zachycuje a obohacuje ionty lithia při minimalizaci spotřeby energie a emisí uhlíku.

Výsledky výzkumného týmu byly publikovány v prestižních vědeckých časopisech, včetně Desalination a Nanomaterials, a potvrzují účinnost a ekologickou životaschopnost elektrochemického systému zachycování lithia. Publikovaný výzkum ukazuje pozoruhodný pokrok dosažený při získávání lithia z mořské vody a poskytuje pevný základ pro budoucí pokrok v této oblasti.