Doba čtení:1 m, 13 s

Drastické zvýšení cen plynu srazily na kolena prvního dodavatele v Německu. Společnost Deutsche Energiepool se sídlem v dolnosaském Salzbergenu na svých internetových stránkách oznámila, že mnoha zákazníkům vypověděla smlouvy o dodávkách.

Společnost hovoří o „ekonomické nepřiměřenosti“, která ji donutila smlouvy vypovědět. Kromě toho bylo rozhodnuto o úplném zastavení celostátních dodávek zemního plynu. Kolik zákazníků to ovlivní, zatím není známo, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Marek: OZE správně znamená Občasné Zdroje Energie
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

V posledních několika měsících se nákupní ceny zemního plynu a elektřiny na termínovém trhu zhruba ztrojnásobily, ceny krátkodobých nákupů vzrostly přibližně pětinásobně,“ vysvětlila společnost.

Zákazníci však nemusí být ponecháni na holičkách. Příležitost využila energetická společnost E.on, která již oznámila, že jim plyn dodá. „Společnost E.on jako odpovědný základní a náhradní dodavatel ve velké části Německa stojí při všech dotčených zákaznících, kterým již nelze dodávat,“ oznámila firma.

Výrazné zvýšení cen plynu přivedlo do platební neschopnosti několik menších dodavatelů také ve Velké Británii. Ceny zemního plynu v Evropě již letos stouply o více než 250 procent, což vede mimo jiné ke zdražování elektřiny. Skupina poslanců Evropského parlamentu tento měsíc požádala Evropskou komisi, aby prošetřila roli Gazpromu v růstu cen plynu v Evropě, protože chování společnosti v nich vzbudilo podezření z manipulace s trhem. Zhruba čtyři desítky poslanců vyslovily podezření, že Gazprom postupuje s cílem zvýšit ceny plynu a snaží se vyvíjet nátlak na Evropu, aby souhlasila s rychlým spuštěním nového plynovodu Nord Stream 2.