Doba čtení:2 m, 9 s
Kyselina Trmice
Profesionální hasiči z Teplárny Trmice vytvářejí mlžnou stěnu, jíž neutralizují kyselinu chlorovodíkovou unikající do ovzduší. Foto: ČEZ

V sousedství chemické úpravny vody v areálu Teplárny Trmice unikla netěsností ze zásobní nádrže kyselina chlorovodíková. Naštěstí šlo jen o cvičení, které ve čtvrtek 19. listopadu prověřilo připravenost podnikových hasičů a havarijního štábu teplárny na mimořádné ekologické události.

Úpravářka vody, která trhlinu objevila, sice dokázala ještě ujít pár metrů, pak ale zkolabovala. Její gumová zástěra byla přitom „potřísněna“ kyselinou. Únik kyseliny chlorovodíkové poté zpozoroval směnový chemik, který na místě objevil i kolegyni v bezvědomí. „Neprodleně informoval o situaci směnového inženýra a ten zase jednotku Hasičského záchranného sboru Teplárny Trmice a také smluvního lékaře v lokalitě. Osoby v bezprostřední blízkosti místa události byly vyrozuměny o zákazu vstupu do zasaženého prostoru, došlo i na evakuaci zaměstnanců chemické úpravny vody,“ popisuje začátek cvičení specialista havarijní připravenosti klasických elektráren Skupiny ČEZ Josef Tisoň.

Hasiči odnášejí ženu v bezvědomí do bezpečné vzdálenosti. Foto: ČEZ

Podnikoví hasiči, kteří na místo dorazili během několika minut, se v maskách vydali ke zraněné osobě. Jakmile jí rovněž nasadili záchrannou vyváděcí masku, přenesli ji na nosítkách do bezpečné vzdálenosti, kde ženě poskytli předzdravotní pomoc. Tu později přivolaný smluvní lékař označil za správnou.

Čtěte také:
Únik oleje prověřil hasiče v Počeradech
Zkrat v elektrárně prověřil zaměstnance

„V rámci havarijního cvičení byla prověřena také funkčnost megafonu, který se používá při vyrozumění zaměstnanců a dalších osob v případě vzniku mimořádné události. Směnový inženýr Teplárny Trmice ověřil i aktuálnost všech telefonních čísel příslušných institucí, jež je povinné v případě reálné, nejen ekologické havárie informovat,“ dodal Tisoň, který dodal, že poznatky ze cvičení ČEZ využije i v dalších lokalitách, kde s kyselinami pracuje.

Podle vedoucího odboru řízení provozu Miroslav Svobody proběhlo cvičení prakticky bez problémů, některé situace ale nutily k zamyšlení. „Řešili jsme třeba možnosti neutralizace roztoku kyseliny chlorovodíkové. Například u nádrží s kyselinami, by mohl být trvale instalován stabilní clonový systém, který by dokázali spustit zaměstnanci nedaleké chemické úpravny vody ještě před příjezdem hasičů,“ dodal.

Havarijní cvičení se ve všech uhelných a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ konají každoročně. Řešení simulovaných mimořádných událostí tak na severu Čech již mají za sebou elektrárny Počerady, Ledvice, Prunéřov I, Tušimice a nyní i Teplárna Trmice.

Mohlo by vás zajímat:
V Elektrárně Počerady hořelo, naštěstí cvičně
Když se elektrárny kamarádily…
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník

Jednotka hasičů z Teplárny Trmice je na místě a začíná se připravovat k protichemickému zásahu. Foto: ČEZ