Vattenfall již nekupuje ruské uhlí

Dosud energetická společnost nakupovala až 85 procent černého uhlí z Ruska pro teplárny Moabit a Reuter West v Siemensstadtu. Foto: vattenfall.com

V souvislosti s válkou na Ukrajině se chce energetická společnost Vattenfall s okamžitou platností obejít bez ruského uhlí. Dosud energetická společnost nakupovala až 85 procent černého uhlí z Ruska pro teplárny Moabit a Reuter West v Siemensstadtu.

K dnešnímu dni jsme již zcela zastavili dovoz ruského černého uhlí,“ řekl listu Berliner Zeitung mluvčí společnosti Vattenfall.

Podle zprávy dorazily poslední dodávky objednané před vypuknutím války koncem března. Opatření společnosti Vattenfall je třeba vnímat v kontextu současného embarga EU na ruské uhlí. Zákaz dovozu uhlí, dřeva nebo vodky je například součástí pátého velkého balíčku sankcí EU vůči Rusku.

Energetická společnost Vattenfall chtěla odejít od černého uhlí do konce desetiletí. Podle zpráv by v budoucnu mohla sloužit jako náhrada kombinace biomasy, odpadního tepla, zemního plynu, „power-to-heat“, velkých tepelných čerpadel a akumulace tepla.