Při vysokých teplotách funguje jen jádro a uhlí

Ilustrační foto: commons.wikimedia.org
Vysoké teploty, které už několik týdnů trápí Česko i zbytek Evropy, zhoršují účinnost a někdy dokonce i schopnost výroby elektřiny. Tento problém se týká především obnovitelných zdrojů. Serveru iUHLI.cz to sdělil analytik Petr Hlinomaz.
Tuzemská energetická přenosová soustava současné vedro zvládá, její provozovatel ČEPS nemusel zatím během horkého léta řešit žádný mimořádný problém. Serveru iUHLI.cz to řekla mluvčí ČEPS Barbora Peterová. Na rozdíl od Polska, které se několik dnů potýkalo s nedostatkem energie. Regulace dodávek skončila u našich sousedů včera. Podobnou situaci Polsko zažilo naposledy v 80. letech.
Čtěte také: ČEPS u Hradce staví ochranné transformátory
Hlinomaz uvedl, že extrémní teploty mohou vést k nedostatku média, které se používá k výrobě elektřiny. Jde například o nedostatek vody pro vodní elektrárny, které mají malý průtok. Nebo bezvětří v případě větrných elektráren. Vedra jsou problémem i pro fotovoltaické elektrárny. Svítí na ně sice intenzivněji a déle slunce, materiál panelů ohřátý na vysokou teplotu ale zvyšuje odpor pro průchod vygenerovaného elektrického náboje.
V tepelných elektrárnách je zase rozdíl teplot na vstupu a výstupu parní turbíny jedním z parametrů, který ovlivňuje schopnost páry předat svou energii turbíně a tím i generátoru na výrobu elektřiny. „Z výše uvedeného lze asi říci, že stabilními zdroji ve vedrech zůstávají tepelné a jaderné elektrárny, pokud mají zajištěno dostatečně účinné a nezávislé (odolné) chlazení,“ dodal Hlinomaz.
Předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský již dříve v Radiožurnálu řekl, že v některých zemích mohou ovlivnit dodávky elektřiny i problémy konvenčních elektráren. Upozornil ale na to, že Česku nic takového nehrozí, protože konvenční elektrárny mají chladicí věže. „Problém může nastat v okamžiku, kdy budou mít potíže i konvenční zdroje. To se může stát například v době, kdy se vypouští příliš teplé vody do řek, a tudíž i konvenční elektrárny, jako jsou tepelné, budou muset omezovat svoji výrobu. Ne že by se neochladily, ale protože by příliš ohřály vodu v řekách,“ dodal Tošovský. Spotřeba v letních měsících navíc podle něj stále není tak velká jako v zimě.
Mohlo by vás zajímat:
Ve vedru horníci pijí i kropí
Zelená energie a teplo už nás stály přes 22 miliard
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí
Související články