VIDEO: Australská řeka v plamenech

Australský politik zapálil řeku, aby přitáhl pozornost k metanu, který podle jeho slov uniká do vody kvůli těžbě plynu pomocí takzvaného frakování. Dramatické záběry plamenů tančících na hladině řeky vás uchvátí.

Poslanec strany zelených Jeremy Buckingham zapálil kuchyňským zapalovačem bublinky metanu na řece Condamine ve státě Queensland, asi 220 kilometrů západně od Brisbane. Vyšlehnuvší plameny ho zaskočily, takže s nadávkou uskočil dozadu.

Čtěte také:
V Austrálii se chystá uhelný megaprojekt
Dvojí tvář ekologa Obamy

Austrálie je hlavním světovým vývozcem zemního plynu, ale kontroverzní frakování už se v mnoha částech země stalo terčem kritiky a obav veřejnosti z ekologických následků. Farmáři a další vlastníci půdy se obávají, že frakování, při kterém je do země pod vysokým tlakem čerpána voda a chemikálie, aby narušily podloží a vytlačily plyn nahoru, může kontaminovat zdroje podzemní vody.

Metoda těžby má ovšem velmi vlivné zastánce na čele s americkým prezidentem Barackem Obamou. Ten již dlouhé měsíce vede doslova válku proti těžařům uhlí, což přispělo k bankrotu několika těžařských společností. Obama například veřejně prohlásil, že uhelné elektrárny mají větší dopad na klima než ty, které užívají břidlicový plyn, což bylo později vyvráceno jako jednoznačná manipulace. Obamova administrativa stála i za silnou kampaní ve prospěch frakování, která se rozjela v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
V Austrálii hoří uhlí už 6000 let
Pro Australany je uhlí úžasné
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí