VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin

Pokud si doma skládáte modely strojů, určitě tím trávíte dlouhé hodiny, často i dny nebo týdny. Postavit opravdový bagr Komatsu PC 8000 trvalo technikům v Alabamě šestnáct dní. Vy se na to ale díky zrychlenému videu můžete podívat v pouhých devadesáti vteřinách.

Tento bagr na silnici rozhodně nepotkáte. Komatsu PC 8000 je největší mechanické rypadlo s otočnou základnou na světě a staví se vždy na místě, kde bude následně pracovat. Rypadlo váží 700 tun, na délku měří 13,5 metru a na výšku má bezmála 10 metrů. I objem radlice je ohromující, činí nějakých 44 kubíků zeminy a sama váží skoro 60 tun. Monstrum se může pohybovat maximálně rychlostí 2 kilometry za hodinu, ale přesto si dává pořádně do nosu. Kapacita jeho palivových nádrží proto činí gigantických 14 tisíc litrů.

Čtěte také:
VIDEO: Jak se skládá obr na čtyřech kolech
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

Oproti jiným rypadlům má tenhle tento gigant pásový podvozek poháněný elektromotory, což přispívá k větší ekologičnosti provozu. V podvozku jsou zabudovány dva indukční elektromotory každý o výkonu 1450 kW. Energii do jejich baterií vyrábějí dva šestnáctiválcové dieselové agregáty, z nich každý disponuje výkonem 1500 kW a objemem 60 litrů.

Volitelně lze stroj vybavit systémem KOMTRAX, který umožňuje zobrazit informace o zařízení informace přímo na vašem počítači. Tyto informace se stahují přes satelit a umožňují plnou informovanost o druhu práce, kterou stroj vykonává.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle