Doba čtení:1 m, 27 s

Liebherr PR 776 je poháněn dvanáctiválcovým dieselovým motorem s výkonem 565 kW (768 koní) a maximální pracovní náklad činí 74 tun. V buldozeru je poprvé použit bezestupňový hydrostatický pohon, který bude do budoucna používán u všech buldozerů z produkce společnosti Liebherr. Na videu se podívejte, co tento pracant dokáže.

Výhodou hydrostatického systému pohonu je optimalizace tlakového toku. Nebude-li zapotřebí například v provozu plný tlakový výkon, bude automaticky vrácen a uložen. ECO funkce je standardem u všech buldozerů šesté generace – včetně nového modelu PR 776. Obsluze umožňuje zvolit mezi vysokým výkonem a maximálně hospodárným provozem. Přitom by se měla funkce ECO postarat o efektivní provoz při lehkém až středně těžkém využití a tím přispět k další úspoře paliva.

Další funkcí šesté generace buldozerů Liebherr je proaktivní regulace výkonu. Výkon motoru se automaticky krátkodobě zvýší tak, aby odpovídal aktuální potřebě. Díky hydrostatickému pohonu dieselový motor udržuje konstantní výši otáček a díky tomu běží neustále v optimálním a hospodárném režimu. Tímto se liší způsob pohonu buldozerů Liebherr od ostatních použitých konceptů pohonů na trhu, u kterých se otáčky motoru neustále zvyšují v závislosti na požadovaném výkonu.

Čtěte také:
VIDEO: Jak se skládá obr na čtyřech kolech
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů

U hydrostatického pohonu Liebherr nejsou zabudovány komponenty, které podléhají vysokému opotřebení jako například manuální převodovka nebo provozní brzdy. Místo toho mají hydraulické pumpy a motory pracovat prakticky bez opotřebení. Intervaly pro výměnu provozních kapalin, jako jsou hydraulické a motorové oleje, mají být u nového modelu PR 776 obzvlášť dlouhé. Při používání olejů přímo od společnosti Liebherr mohou dle výrobce a dle způsobu využití buldozeru činit až 8000 provozních hodin, což při osmihodinovém denním nasazení představuje téměř tři roky.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
Rypadlo převáželi šest dnů
Rypadlo dokráčelo do cíle