Doba čtení:1 m, 27 s

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní novelu horního zákona, přestože sklidila kritiku zejména ze strany opozice. Podívejte se na video, které zachycuje včerejší plamennou debatu zákonodárců ve Sněmovně.

Řada poslanců upozornila na chybějící zásadní analýzy, které mají dopady novely vysvětlit. „Je naprosto nepřijatelné, aby se kroky s tak závažným dopadem na ohrožené regiony dělaly bez řádné debaty a bez mapování důsledků,“ upozornil například poslanec David Kádner (Úsvit). Podle něj není možné tunelovat jeden z nejchudších regionů jen proto, aby si pan ministr Babiš vylepšoval svůj státní rozpočet.

Podle zpravodaje k novele Milana Urbana (ČSSD) je klíčové, aby poslanci ještě před schválením zákona znali závěry ohledně aktualizované energetické koncepce a hlavně rozhodnutí vlády o limitech těžby uhlí.

Novela nyní míří do výborů, kromě hospodářského výboru se jí bude zabývat i pět dalších. Zástupce ministerstva průmyslu a obchodu tak v následujících týdnech čeká náročné vysvětlování. „Beru vážně výtku, že je zapotřebí přidat nařízení vlády. My to do výborů přidáme, protože samozřejmě paralelně potom po schválení zákona, respektive s jeho vstoupením v platnost, musí vláda schválit ono nařízení vlády, které potom specifikuje, jak to konkrétně bude vypadat,“ řekl poslancům ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Čtěte také: Vláda schválila novelu horního zákona

Změna v poplatcích za těžbu nerostů má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013. Na příjmy rozpočtů obcí má mít podle vlády neutrální dopad, protože poplatek má být vyšší. Ministr Mládek zdůraznil, že rozhodně chce, aby obce dostaly z vydobytých nerostů minimálně stejně jako dosud. Z dobývacího prostoru obce dostanou jednoznačně navíc, protože tam se zvyšuje poplatek z dobývacího prostoru desetkrát.

Mohlo by vás zajímat:
Novela horního zákona odvede peníze z regionu
V bitvě o horní zákon vede Babiš 3:0

Celé znění novely horního zákona ke stažení zde