Vitásková chce vyvlastnit Bakalův majetek

Návrhem speciálního zákona chce Vitásková oslovit voliče, kandiduje totiž do Senátu. Foto: iUHLI.cz

Ostravská kandidátka Úsvitu – Národní koalice do Senátu Alena Vitásková chce oslovit voliče návrhem zákona na vyvlastnění majetku miliardáře Zdeňka Bakaly.

Speciální zákon má dovolit vyvlastnit a později vydražit Bakalovo sídlo na šumavské Modravě a jeho vydavatelství, aby byla zachráněna aspoň část majetku, kterou nevyvedl do zahraničí.

Čtěte také:
Od Bakaly na hranici propasti
Rozsudek v kauze privatizace OKD je v nedohlednu

Návrh, o kterém Úsvit zatím nechce víc informovat, představí předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková příští týden. O možném propadnutí Bakalova majetku státu hovořil už na jaře prezident Miloš Zeman, který se v názorech na některá témata shoduje s Vitáskovou, napsal server e15.cz

V tiskové zprávě přitom Úsvit uvedl, že už se rozhodl „lex Bakala“ předložit, a připojil i znění navrhované předlohy. „Účelem zákona je zmírnit křivdy a důsledky trestných činů, ke kterým došlo na základě pletich dne 16. září 2004 při privatizaci podílu České republiky na podniku Ostravsko-karvinské doly,“ stojí v textu.

Na Česko, konkrétně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, by měl přejít podle předlohy majetek, který Bakala v tuzemsku vlastnil k začátku letošního roku. Konkrétně by jej vymezil Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj v Ostravě.

Bakala do letošního února spoluvlastnil společnost New WorldResources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD, která dluží přes 17 miliard korun a v květnu podala na sebe insolvenční návrh. Firma nedokáže splácet závazky a její majetek nedosahuje ani hodnoty sedmi miliard korun. Obyvatele kraje Bakala popudil také prodejem více než 43 tisíc bývalých bytů OKD.

Na květnovém Žofínském fóru Zeman uvedl s odvoláním na zdroje, „které mají povinnost informovat“, že celkový objem vytunelovaných peněz ve společnosti NWR za doby, kdy ji spoluvlastnil Bakala, je 100 až 150 miliard korun. Zeman tehdy řekl, že pokud se prokáže, že se Bakala dopustil tunelování, může mu hrozit ztráta svobody i propadnutí majetku.

Mohlo by vás zajímat:
Šokující zvrat. Miliardář Soros investuje do uhlí
TOP 10 navždy bohatých

NWR údajně nutila OKD k nevýhodným smlouvám