Vláda má čtyři scénáře pro OKD

 

Foto: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons

Na dnešním zasedání bude vláda znovu řešit situaci OKD. Foto: Miloslav Rejha, Wikimedia Commons

Vláda dnes projedná několik variant, jak se postavit k existenčním problémům těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní černouhelné OKD. Kabinet se zaměří na ochranu pracovních míst ve firmě.

Jsou tři až čtyři scénáře, které musíme propočítat a prodiskutovat v koalici,“ řekl agentuře Reuters ministr financí Andrej Babiš (ANO). Rozhodnutí ve věci ale neočekává.

Čtěte také:
Blíží se dohoda o řešení situace OKD?
Potvrzeno: Bakala je pryč z OKD

Babiš a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na konci března jednali se zástupci nového vlastníka NWR, kterým je skupina Ad Hoc Group (AHG). Podle Mládka se tehdy mluvilo o parametrech restrukturalizace OKD a podmínkách a míře účasti české vlády na tomto procesu.

Firma OKD je ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur) z asi 567 milionů Kč (21 milionů eur) o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků také dopady vysokého dluhu firmy.

Mohlo by vás zajímat:
Němci krvavě platí za energetickou revoluci
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé