Vondrák: OKD může těžit až do roku 2028

vondrak-ano-cz_compressed

Ivo Vondrák má pochybnosti o finančních kompenzacích pro horníky z povrchových dolů. Foto: ANO.cz

Na severní Moravě se zformovala jedna z prvních krajských koalic. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Ivo Vondrák, rektor VŠB-TUO v dresu ANO.  Zeptali jsme se ho, jak do jeho koncepce regionu, odkud už lidé neodchází, zapadá uhlí.

Současné potíže OKD způsobila mimo jiná velmi nízká cena uhlí. Nyní však vyletěla na skoro trojnásobek hodnot z počátku roku. Mohlo by to prodloužit životnost uhelných dolů?

Růst ceny uhlí by byla pro OKD, a tedy i pro další těžbu ta nejlepší zpráva. Optimistická varianta je vydržet s těžbou až do roku 2028, a to by byla reálná cesta, jak toho dosáhnout.

Čtěte také:
Druhé přezkumné řízení ve věci OKD trvalo šest minut
Veolia chce po OKD více než miliardu

Kde by měli propouštění horníci hledat primárně uplatnění? Jak jim hodláte z pozice kraje pomoci?

Říká se, že horník musí umět všechno a v těžkých podmínkách také improvizovat a být schopen si pomoci. V našich firmách chybí technici, strojaři, elektrikáři a další profese, pro které, jak jsem přesvědčen, bude možné horníky zaškolit. Navíc jsou to chlapi zvyklí tvrdě pracovat. Musíme k tomuto účelu  připravit programy v součinnosti s budoucími potenciálními zaměstnavateli. Také musíme průběžně sledovat vývoj zaměstnanosti a být včas na případný nárůst nezaměstnaných připraveni. Kdo je připraven, není překvapen.

Šéf ANO Andrej Babiš se opakovaně staví proti finančním kompenzacím pro propouštěné horníky. Myslíte, že bývalým zaměstnancům OKD pomohou, nebo to jsou vyhozené veřejné prostředky?

Práce v hlubinných dolech je výjimečně těžká a náročná. Situace v OKD je výjimečně komplikovaná a složitá, takže se muselo přijmout toto výjimečné opatření. Jen si nejsem jist, zdali je správné zobecnění této pomoci i jinde, například v povrchových dolech.

Chcete, aby se kraj prezentoval jako atraktivní místo k životu. Zvažoval jste, že byste přitom využil v pozitivním smyslu i jeho hornické dědictví?

Hornické muzeum Landek i Dolní oblast Vítkovic ukazuje, že lidé o tyto věci mají zájem. Je tu ale ještě jedna věc, která nám hornická minulost poskytuje. Máme tady vysokou školu, která jako jediná v České republice hornictví učí, a dobrá zpráva je, že o hornictví je ve světě velký zájem. Už teď máme studenty z Jižní Ameriky i Asie, kteří se od nás chtějí učit. Je to know-how, které můžeme do budoucna zcela určitě zúročit.

O které osobnosti a subjekty se chcete při realizaci svých cílů opřít?

Jsem přesvědčen o tom, že máme dobrý tým a koaliční partnery. A právě v tuto týmovou práci věřím. V tom tkví úspěch každé práce, i té politické.

Mohlo by vás zajímat:
Budou roboti těžit pod vodou?
Přilba, která vidí, mluví a poslouchá
Voda, která proráží skálu