Doba čtení:1 m, 22 s
Ukázka virtuálního pohledu Paroplynového cyklu Počerady. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ nabízí virtuální prohlídku paroplynového zdroje v Počeradech. Prohlédněte si z pohodlí domova největší českou elektrárnu spalující zemní plyn, která ale funguje v rámci národního energetického systému jen jako operativní záloha schopná rychlého najetí.

Elektrárna disponuje instalovaným výkonem 838 MW a má 60procentní účinnost. Za virtuální návštěvu určitě stojí jak její plynová turbína, jejíž spalovací komora se rozehřeje na těžko představitelných 1500 ºC, tak i parní turbína, která za provozu zvládne 3000 tisíce otáček za minutu. Zážitkem pro každého bude jistě také pohled do nitra téměř 130metrové chladicí věže.

Čtěte také:
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí
Lze čelit výpadkům jaderných elektráren?

Paroplynové elektrárny jsou vysoce flexibilním zdrojem, který je schopný stabilizovat elektrizační soustavu a rychle tak vyrovnávat spotřebu elektřiny s její výrobou. Jejich provozem se vykrývají špičky ve spotřebě elektřiny, protože mohou být připojeny k síti za několik minut po spuštění. Rychlejší už jsou jen vodní elektrárny.

Zbrusu nová elektrárna za 16 miliard korun slouží jako záložní zdroj. Podle některých analytiků se její provoz ještě několik let nevyplatí. ČEZ ji využil v létě kvůli odstávce jaderné elektrárny Temelín. Tehdy pokryla většinu z výpadku temelínských 1024 megawattů.

Energetický areál v Počeradech je spolehlivým producentem elektřiny a tepla více než 40 let. Historii začala psát uhelná elektrárna se čtyřmi 200MW bloky, která zahájila provoz v letech 1974 až 1975.

Mohlo by vás zajímat:
Další jaderné trable, tentokrát v Dukovanech
Uhlí poráží jádro
Uhelná elektrárna budoucnosti

Snímání záběrů pro budoucí ucelenou virtuální prohlídku v prostorách plynové turbíny. Foto: ČEZ