Doba čtení:1 m, 24 s
Ilustrační foto: Kompania Węglowa

Pokud má polská uhelná společnost Kompania Węglowa (KW) vydržet do jara, potřebuje 700 milionů zlotých, v přepočtu zhruba 4,5 miliardy korun. Řekl to ředitel firmy Krzysztof Sendzikowski.

Kompania Węglowa je největším těžařem uhlí v Evropské unii. V loňském roce měla ztrátu 2,4 miliardy zlotých, asi 15,4 miliardy korun. Na začátku letošního roku zaměstnávala přibližně 49 tisíc lidí. To je přibližně polovina všech zaměstnanců těžebního sektoru v Polsku. Díky propadu cen suroviny je ale v hluboké ztrátě, napsal server E15.cz.

Čtěte také: Polský těžař nemá na výplaty, hrozí stávka

„Pokračují jednání s bankami a finančními institucemi s cílem zajistit 700 milionů zlotých a doufáme, že dopadnou dobře,“ uvedl Sendzikowski. V rámci restrukturalizace se KW zbavuje zásob uhlí a prodává ho pod výrobní cenou, což poškozuje jiné těžaře v Polsku, třeba soukromou společnost Bogdanka.

Kompania Węglowa se zbavuje zásob uhlí a prodává ho pod výrobní cenou

Levného uhlí z Polska se obávají také horničtí odboráři OKD. Včera vyzvali otevřeným dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby zasáhl v případě dodávek uhlí pro tepelnou elektrárnu Dětmarovice, kterou provozuje polostátní ČEZ. Upozornili na to, že uhlí dotuje polský stát.

Záchrana KW a udržení pracovních míst se v Polsku staly jedním z velkých témat před parlamentními volbami. Ty se budou konat 25. října. Vláda premiérky Ewy Kopaczové chtěla, aby do KW investovaly některé státní firmy, ale do riskantní investice se žádné z nich nechtělo. Nyní polská vláda pracuje na programu, díky němuž by bylo možné klíčová rozhodnutí odložit na povolební období a zajistit, že KW prozatím přežije.

Mohlo by vás zajímat:
Poláci za pololetí vytěžili 34 milionů tun uhlí