Z bývalé šachty je dnes větrná farma

vetrna-farma_compressed

Foto: cnet.com

V americkém Wyomingu společnost Rocky Mountain Power proměnila svůj bývalý povrchový lom v moderní větrnou elektrárnu.

Glenrocká větrná farma dokáže produkovat 237 megawattů elektrické energie a zásobovat více než 66 tisíc domácností elektřinou. Přitom se nachází v místě, kde se ještě nedávno nacházel důl Dave Johnston. Celkem 42 let zde byla šachta, kde se vytěžilo 104 milionů tun uhlí.

Dnes už byste tu pozůstatky těžby hledali jen těžko, naopak narazíte na větrnou farmu se 158 turbínami, která ročně dokáže zásobovat elektřinou desítky tisíc domácností. Rocky Mountain Power dodává elektřinu obyvatelům amerických států Utah, Wyoming a Idaho.

Čtěte také:
U Skotska popluje první větrná elektrárna
Obnovitelné zdroje? Kam vítr, tam analýza

Tato větrná farma patří k nejmodernějším ve Spojených státech a je vůbec prvním rekultivačním projektem tohoto typu. Od roku 1958 do roku 2000 vytěžil důl Dave Johnston Mine zhruba devítimílovou plochu v jinak poměrně pusté krajině. Na konci devadesátých let ale jeho vlastník, společnost Rocky Mountain Power, rozhodl, že provozovat povrchovou těžbu už nadále není ekonomické. Mohl se tak rozběhnout unikátní rekultivační projekt.

vetrna-farma2_compressed

Foto: cnet.com

Úplná rekultivace území o rozloze zhruba devět mil, které bylo zasaženo těžbou, začala v roce 1999 a byla dokončena v roce 2005. Bylo třeba odvézt doslova hory odpadu a míle země osázet původními druhy vegetace. Cílem bylo vrátit krajinu do podoby, v jaké byla, než se tu začalo těžit. To znamenalo přesunout desítky milionů kubíků zeminy,“ uvedl Chet Skilbred, odborník na výzkum vegetace společnosti Rocky Mountain Power. A protože se jedná o rekultivační projekt, musí společnost až do roku 2017 stále monitorovat geologické, hydrologické a další vlastnosti celého území.

Důležitou částí projektu bylo vysázet na místě původní rostliny, které se pak staly zdrojem obživy pro živočišné druhy. Celkem se jednalo o jedenadvacet druhů. Zvířata se sem samozřejmě nestěhovala sama, i jim bylo třeba vytvořit podmínky. Tým rekultivátorů vybudoval například pět speciálních hnízdišť pro orly, ale samozřejmě i úkryty a místa pro hnízdění dalších, menších druhů ptáků. A také zhruba 120 takzvaných „rabbitats“, kamenitých útočišť pro králíky a další menší druhy zvířat, která pozemek následně osídlila. Dnes tu žijí stáda zhruba 1400 antilop a 600 jelenů, kromě nich také lišky, rys nebo orli.

Může se zdát, že majitel větrného parku, Rocky Mountain Power, se před léty rozhodl opustit svůj původní podnikatelský záměr a zaměřit se čistě na „zelenou“ energii. Původně to tak ale úplně nebylo. Že je tato lokalita vhodná pro výstavbu větrné farmy firma zjistila až ve chvíli, kdy už bylo o uzavření dolu rozhodnuto. A protože Rocky Mountain Power byla vlastníkem zdejších pozemků, měla i vlastní rozvodnou síť nedaleko. Nebyl tedy problém díky vhodným podmínkám vstoupit do nového, byť velmi nákladného projektu. Přitom firma na uhlí rozhodně nezanevřela. Vítr je podle jejích představitelů jen jedním ze zdrojů energie. Budoucnost podle nich patří kombinaci větru, uhlí, geotermální energie i jádra.

vetrna-farma3_compressed

Foto: cnet.com

Mohlo by vás zajímat:
Reportáž: Safari na vlastní kůži
Zachrání Dukovany parní lokomotiva?
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů