
Průmyslovou oblast v Severním Porýní-Vestfálsku tvoří historický komplex dolů. Bývalé srdce evropského průmyslu se ale postupně mění. Komplex dolu Zollverein v Essenu, postavený ve 30. letech ve stylu Bauhaus, byl v roce 2001 zapsán na seznam památek UNESCO a dnes je vyhledávaným kulturním centrem.
Samo město Essen se v roce 2010 stalo Evropským městem kultury. V dolu se přestalo těžit uhlí v roce 1986, kdy byl uzavřen. Jedná se o prostor o rozloze neuvěřitelných sto hektarů a ve své době patřil k největším a nejmodernějším na světě. Na pozůstatky hornictví a průmyslové architektury narazí návštěvníci na každém kroku i dnes.
Práce pro 5500 havířů
Od uzavření objektu do roku 2001 nebylo místo nikdy plně využito. Začala se proto řešit otázka, jak důl opět využít, zpřístupnit lidem a čím by je místo mohlo zaujmout. Byl to úkol pro rotterdamský ateliér OMA společně s ateliérem Böll & Krabel. Měli připravit nový urbanistický návrh míst. Rekonstrukce probíhala na území pod ochranou Světového dědictví UNESCO. O tom, že se celý projekt povedl na jedničku, svědčí nejenom zaplněná návštěvnická parkoviště, ale i všemožná ocenění, která Zollverein od roku 2002 získává.
První šachtu nechal v Essenu v roce 1847 vyhloubit Franz Haniel a na přelomu století již patřily essenské doly k největším v Porúří. Dávaly práci téměř 5500 horníkům. Ve dvacátých letech 20. století se doly Zollverein staly součástí druhého největšího ocelářského koncernu na světě – Vereinigte Stahlwerke AG. Díky tomu zde byla vybudována centrální šachta, která se počátkem třicátých let stala největším zařízením pro těžbu uhlí na světě. Uhlí se zde těžilo i po druhé světové válce, a tak byla počátkem šedesátých let zřízena nedaleko těžební šachty také koksovna, která se později díky svému rozšíření stala jednou z nejmodernějších v Evropě.
Rozsáhlé rekonstrukce nastaly v areálu v roce 1990. O památkovou ochranu zažádala společnost provozující důl týden před ukončením těžby. Ve druhé polovině devadesátých let, když už nebyla v provozu ani koksovna, se do budovy bývalé kotelny nastěhovalo Design Zentrum Nordrhein Westfalen. To zde nyní provozuje Red Dot Design Museum a v hale, kde dříve stály kompresory, mohou lidé zkusit štěstí v kasinu.

1,5 milionů návštěvníků
Samotný důl je nejlepším příkladem povedených změn. Od roku 1986, kdy byl uzavřen, se znovuzrodil z popela jako fénix, míní předseda správní rady nadace Zollverein Werner Müller. Tuto památku navštíví ročně okolo jednoho a půl miliónu návštěvníků. „Ačkoli už je to areál v letech, neztratil nic ze své krásy. Proto je lákadlem pro návštěvníky z celého světa. Důl se vyvinul v centrum umění, kultury a designu,“ řekl předseda správní rady nadace, který areál spravuje v rozhovoru pro Zollverein: Das Magazin.
Zollverrein nabízí tři stále expozice. Ruhrmuseum představuje na třech podlažích stálou expozici s názvem „Příroda, kultura a historie Porúří“. Portal der Industriekultur pak přibližuje samotnou industriální kulturu regionu. Díky multimediální expozici mohou návštěvníci zhlédnout film „RUHR 360°“ nebo se vydat na střechu budovy, kde se dříve promývalo a třídilo uhlí a rozhlédnout se po okolí. Další víceméně stálou expozici nabízí již zmiňované Red Dot Design Museum. Zde je k vidění na 2000 exponátů, které mají představit současný produktový design a zejména pak výrobky oceněné „Red Dot Design Award“. Kromě klasických komentovaných prohlídek mohou návštěvníci projet areál na kole. V areálu působí organizace Simply Out Tours, jejíchž 40 průvodců, volnočasových pedagogů a trenérů nabízí zájemcům cyklistické túry, procházky nebo tzv. „sightjogging“. Největší zájem je o cyklovýlety do okolí, délka trasy nepřesáhne 30 kilometrů. K zapůjčení jsou také elektrokola.