Z kanadské uhelné elektrárny bude solární

Nanticoke_Generating_Station_JasonParis_wikipedia_compressed

Nanticoke bývala největší uhelnou elektrárnou severní Ameriky. Foto: Jason Paris, wikipedia.org

Bývalá největší uhelná elektrárna Severní Ameriky Nanticoke, která měla v dobách své největší slávy výkon téměř čtyři gigawatty (GW), se v příštích letech promění na solární elektrárnu. Ta bude mít stokrát menší výkon a bude vyrábět téměř osmkrát dražší elektřinu.

Provoz kanadské uhelné elektrárny Nanticoke nacházející se na břehu Erijského jezera byl ukončen v roce 2013. Dle projektu konsorcia společností Ontario Power Generation, Sun Edison Canadian Construction a Six Nation Development má na místě původní elektrárny vyrůst solární elektrárna Nanticoke Solar s výkonem 44 megawattů (MW), napsal server oenergetice.cz.

Stokrát menší výkon, osmkrát dražší energie
Nová elektrárna bude moci využít stávající technologickou infrastrukturu své předchůdkyně, čímž dojde k částečnému snížení nákladů na výstavbu nového zdroje. Výstavba solární elektrárny má začít v průběhu roku 2017 a nejpozději počátkem roku 2019 bude nový zdroj uveden do provozu.

Čtěte také:
Pouštní energetická iluze se rozplynula
Vstoupíme podruhé do téže solární řeky?

Provincie Ontario, kde se nachází elektrárna Nanticoke, v současnosti získává energii především z jaderných a vodních elektráren. Solární, větrné a biomasové zdroje kryjí šest procent ontárijské poptávky po energii. Cílem Ontaria je do roku 2050 snížit emise CO2 o 80 procent ve srovnání s rokem 1990. Prozatím se této kanadské provincii podařilo snížit emise skleníkových plynů o šest procent.

Kritici přechodu na obnovitelné zdroje poukazují na zvyšování cen elektřiny. Člen regionálního parlamentu Toby Barrett vidí za výstavbou pouhou snahu o zalíbení se ekologickým aktivistům. „Elektřina vyrobená původní uhelnou elektrárnou stála dva centy za kilowatthodinu, zatímco elektřina z nového zdroje bude téměř osmkrát dražší,” upozornil Barret.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu