Zachrání Hollywood uhelnou burzu?

Doba čtení:1 m, 40 s

Hlavní hrdina filmu Vrána z roku 1994.

Uhelná burza ve velšském Cardiffu se možná znovu otevře, a to díky hollywoodským filmařům. Budovu, která musela být z bezpečnostních důvodů uzavřena, si totiž vybral filmový štáb pro natáčení nové verze filmu Vrána.

Vrána (v originále The Crow) je americký film podle stejnojmenného komiksu uvedený v roce 1994, který režíroval Alex Proyas. Kultovní film je o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou.

Producenti chtějí pro natáčení využít hlavní vchod do budovy po dobu šesti týdnů. Místní ale věří, že se jim podaří udržet budovu otevřenou i poté, co štáb odjede. Veřejnosti by rádi nechali přístupný alespoň foyer a hlavní halu budovy.

Čtěte: Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Budova uhelné burzy byla postavena mezi roky 1883 a 1886 a scházeli se tu majitelé dolů, ale také lodní přepravci a agenti, aby tu uzavírali obchody v době největšího boomu uhlí v 19. století. Svého času se zde tvořila světová cena uhlí a v roce 1904 se zde uzavřel první zaznamenaný obchod v hodnotě milionu liber. V posledních letech budova sloužila až do svého uzavření v roce 2013 jako koncertní sál a pro kanceláře.

Sdružení, které usiluje o kompletní záchranu historické burzy, má v plánu v následujících čtyřech letech sehnat 15 milionů liber na její kompletní obnovu.

Mohlo by vás zajímat:

Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Nenasytná Tiffany se točila i v Jiřetíně

VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků