Zastaví summit oteplování nebo jen potopí těžaře?

Doba čtení:1 m, 34 s

Svět se opět snaží řešit problém globálního oteplování. V pondělí začíná v Paříži za mimořádně přísných bezpečnostních opatření dlouho očekávaný summit, který má přinést závaznou dohodu. S obavami k akci vzhlížejí těžaři, kterým hrozí miliardové ztráty.

Summit je největší událostí v boji s globálním oteplováním za posledních 18 let od podepsání Kjótského protokolu, který jako první zavázal státy ke snižování emisí. COP 21 Paris je označení události, na které se sejdou přední představitelé států OSN, aby dojednali celosvětově přijatelnou dohodu o omezování skleníkových plynů, která má udržet růst průměrné teploty na zemi pod hranicí 2 °C.

Uhelnému sektoru může akce způsobit astronomické finanční ztráty. Podle britské nezávislé společnosti CDP totiž hrozí riziko ztráty příjmů kvůli poklesu cen uhlí, které může nadcházející summit OSN vyvolat. Jedenácti největším světovým těžařům hrozí ztráty ve výši více než 250 miliard korun. Česká republika se chystá novou dohodu a nové emisní cíle podpořit.

Čtěte také:
EU plní své plány, emise klesají
Čína vyhlásila boj emisím CO2

Na summitu, který francouzská vláda chystá necelé dva roky, se má sejít 137 zástupců zemí, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Dvoutýdenní akce se má ale účastnit více než 40 tisíc delegátů, včetně podnikatelů a celebrit, mezi kterými má být i herec Leonardo DiCaprio či šéf společnosti Apple Tim Cook. Událost se uskuteční v kongresovém centru na letišti Le Bourget na severu Paříže, nedaleko od stadionu Stade de France, kde 13. listopadu zaútočila jedna ze skupin pařížských teroristů.

OSN pořádá klimatická jednání téměř 30 let. Nikdy však cíl summitů nebyl tak jasný jako tentokrát. Poslední velký summit ke klimatu se odehrál v roce 2010 v Kodani. Už tehdy se očekával nástupce Kjóta, setkání přitáhlo světovou pozornost a také přes sto tisíc demonstrujících. Jednání ale nedosáhla valného výsledku.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Na Špicberkách ukládají emise pod zem
Nárůst emisí CO2 se zastavil
Polský prezident odmítá Kjótský protokol