Zatmění slunce paralyzuje solární elektrárny

Největší problémy čekají Kalifornii. Tamní úřady již vyzvaly obyvatele, aby během zatmění co nejvíce omezili spotřebu elektřiny, například nenabíjeli mobilní telefony. Foto: wikipedia.org

Dnešní zatmění Slunce, které se tentokrát odehraje výhradně nad USA, láká miliony turistů, ale děsí energetiky. Na určitou dobu totiž paralyzuje solární elektrárny.

Výpadky proudu hrozí především v Kalifornii, kde se na výrobě elektřiny podílejí zhruba sedminou. Jejich výpadek v důsledku zatmění Slunce by se mohl projevit v propadu výkonu elektrizační soustavy o 6000 megawattů, napsal server iHned.cz.

Čtěte také:
Vlak s uhlím vykolejil v severozápadní Montaně
Začíná světová plynová válka?

Úplné zatmění Slunce začne v ranních hodinách nad severním Pacifikem a skončí odpoledne na východním pobřeží. Zájem o tento přírodní úkaz, který lidstvo poprvé zaznamenalo roku 1223, je v USA ohromný. Na trase, po které se bude obrovský stín sunout přes 14 států americké unie, Oregonem počínaje a Jižní Karolínou konče, jsou už všechny pokoje v ubytovacích zařízeních zcela vyprodány.

Zaměstnanci energetických firem ale takové nadšení nesdílejí. Jakmile obloha ztmavne, v dané oblasti prudce spadne výkon solárních elektráren. Po celých Státech mohou být mimo provoz až dvě hodiny, varuje sdružení SEIA (Solar Energy Industries Association). Nejvíce je ohrožena Kalifornie, kde solární parky dodávají zhruba sedminu elektřiny. Tamní operátor rozvodných sítí ISO nevylučuje, že výkon elektrizační soustavy náhle spadne až o 6000 megawattů. To je zhruba tolik, kolik postačuje k zásobování Los Angeles. Kalifornské úřady již vyzvaly obyvatele, aby během zatmění co nejvíce omezili spotřebu elektřiny, například nepoužívali opékače a nenabíjeli mobilní telefony.
 
ELEKTŘINA V USA (podíly zdrojů na výrobě, rok 2016 v %)

Zemní plyn 33,8
Uhlí 30,4
Jádro 19,7
Voda 6,5
Vítr 5,6
Biomasa 1,5
Slunce 0,9
Geotermální 0,4
Ostatní zdroje 1,2

V Kalifornii soláry dodávají 13 % elektřiny. Zdroj: Úřad pro energetické informace (EIA)

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků