Zavírání dolů OKD už nehrozí

Doba čtení:1 m, 18 s

Důl ČSM. Foto: NWR

Těžební společnost NWR, která je majitelkou černouhelné firmy OKD, se stále potýká s nízkými cenami uhlí. Zavírání dolů už ale nehrozí. Hospodářským novinám to řekl finanční ředitel společnosti Marek Jelínek.

Společnost OKD v září 2013 oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. Vláda se loni s OKD a NWR dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017. Stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

NWR je podle Jelínka na dobré cestě k tomu, aby i v obtížných podmínkách dokázala normálně fungovat. „Míra úbytku hotovosti se ale výrazně zpomalí. Ve druhém pololetí vytěžíme více uhlí, než v pololetí prvním a měli bychom začít generovat pozitivní cash flow,“ dodal.

„Je to vlastně paradoxní, pohybujeme se na trhu, kde je nedostatek našeho hlavního produktu, koksovatelného uhlí. Ve střední Evropě chybí každoročně zhruba čtyři miliony tun koksovatelného uhlí, takže se uhlí musí dovážet. Jenže cena uhlí se nestanovuje zde, ale mezi Austrálií a Asií, kde je rovnováha nabídky a poptávky úplně jiná,“ upozornil Jelínek.

Finanční ředitel NWR se domnívá, že z výsledků NWR za první čtvrtletí je vidět, že firma má dobře našlápnuto k tomu, aby dokázala fungovat i v prostředí cen na současné úrovni. Nemyslí si, že by hrozil nějaký dramatický pokles cen uhlí. Investice v těžařském průmyslu se globálně omezily. Velcí hráči jako Xstrata snižují investice, což se projeví omezením nabídky uhlí na trhu. Ceny se následně stabilizují.