
Areál golfového hřiště v Sokolově je výsledkem unikátního projektu rekultivace hnědouhelného lomu. Už od svého vzniku patří k nejlepším hřištím v České republice. Dnešním výročním turnajem oslaví golfové hřiště deset let od svého vzniku.
Ještě před několika desítkami let přitom nic ani zdánlivě nepřipomínalo, že by se v Sokolově mohl etablovat sport, do té doby spojovaný spíše se sousedními lázeňskými městy. Původní lom Silvestr, otevřený v roce 1939, ukončil těžbu roku 1981. Rozsáhlý areál mezi Sokolovem a Dolním Rychnovem prošel sice rekultivací, ale jeho jediným dalším využitím bylo umístění sportovní střelnice na jižním okraji plochy.
„Myšlenka na revitalizaci dolových území a jejich nové využití se objevila v polovině 90. let. V roce 2001 pak Sokolovská uhelná vypsala výběrové řízení na vybudování golfového hřiště v prostoru bývalého lomu Silvestr,“ říká manažerka hřiště Barbora Štěpánková s tím, že soutěže se zúčastnil i německý architekt Christoph Städler. Ten patřil k nejzkušenějším tvůrcům golfových hřišť v Evropě, ale i pro něho byla nabídka na přestavbu hnědouhelného lomu životní realizací.
„Bylo to to nejtěžší, co jsme kdy projektovali,“ přiznal s odstupem několika let Städler. Jeho záměr spočíval v kombinaci jedinečného reliéfu a biotopů na svazích starého hnědouhelného lomu v kombinaci s nově vytvořenými zelenými plochami. To ale vyžadovalo značně složité technické plánování a Städler v té době neměl žádné zkušenosti s revitalizací dolů a výsypek.
Bylo to to nejtěžší, co jsme kdy projektovali
„Podle našich výpočtů mělo být během stavby přemístěno 295 tisíc metrů krychlových materiálu. Museli jsme vyvinout značné úsilí o to, aby se muselo převážet auty nakonec jen 80 tisíc kubíků a zbytek mohl být přesunován lokálně jen za pomoci buldozerů,“ zavzpomínal Städler, podle kterého se to nakonec podařilo především díky profesionalitě českých inženýrů, kteří dokázali jeho myšlenky převést do skutečnosti.
Čtěte také: Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště
Výsledkem je technicky náročnější, ale zcela jedinečné hřiště zasazené na pomezí krajiny Slavkovského lesa a průmyslového Sokolova. I díky tomu si několikrát vysloužilo celé hřiště, nebo jeho jednotlivé jamky, vysoké hodnocení v různých soutěžích.
„Hřiště ale není statickým prvkem v krajině. Za těch deset let se hodně proměnilo. Vyrostly stromy, zahustila se tráva, vyvíjí se i původní části bývalého lomu které zůstaly záměrně odkryté,“ vypočítává Štěpánková. Dodala, že souběžně se na hřišti prováděla řada technických zásahů. Například úpravy drenáží, závlah, nebo vylepšování zázemí pro hráče počínaje krytým driving range a konče například stavbou altánů na samotném hřišti.
Hřiště ale není statickým prvkem v krajině. Za těch deset let se hodně proměnilo
„Ke konci září dosáhl počet odehraných turnajů v Sokolově čísla 512. Převedeno na kola to je plných 64 745 odehraných kol. Dnes má Golf Club Sokolov více než pět stovek členů, což je na město, které do roku 2005 nemělo žádnou golfovou tradici, slušný počet,“ dodala manažerka hřiště.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
