Zimní spánek se rekultivací netýká

Mladí jeleni se vracejí z pastvy do úkrytu ukončené lesnické rekultivace v lokalitě Obránců míru. Foto: Vršanská uhelná

Zima je obdobím, kdy venku panuje nevlídné počasí, příroda spí a živo bývá jen u krmelců, případně u krmítek pro ptáky za oknem. Rekultivační činnost ale zimní spánek nezastaví.

Období vegetačního klidu je ideální pro provádění některých rekultivačních prací. Postupujeme přesně podle projektů, kde jsou jednotlivé činnosti přesně definovány, včetně postupů pro zajištění jednotlivých kultur, “ vysvětlila Ingrid Jarošová, vedoucí oddělení rekultivací a pozemků ČSA společnosti Coal Services.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Zima je ideální období na to, aby se opravily například oplocenky kolem ploch, kde rostou lesní sazenice. Je potřeba udržet a využít zimní vláhu, takže se v tomto období mulčuje a také přihnojuje. „V počátečním období růstu sazenice je důležitá voda, v zimních měsících zlepšujeme stanovištní a vláhové podmínky pro budoucí růst stromků,“ doplnil Jiří Křen, technik projektů rekultivací a pozemků ČSA.

Další důležitou činností v prvních měsících roku jsou takzvané výchovné zásahy, což jsou prořezávky a probírky na již existujících lesnických rekultivacích. „Tímto způsobem se zvyšuje ekologická stabilita lesních porostů na rekultivovaných plochách, upravuje se druhová skladba a odstraňují nemocní a poškození jedinci,“ zdůvodnila Ingrid Jarošová. Odřezané větve a části stromků se úmyslně nechávají na zemi a neodvážejí se. Slouží zpočátku jako okus pro vysokou zvěř, která pak nepoškozuje okolní dřeviny a zbylá dřevní hmota obohatí lesnické rekultivace o organickou hmotu.

Na ukončených rekultivacích v lokalitě Obránců míru je právě nyní možné vidět širokou škálu spárkaté zvěře, protože v předjaří zvěř velmi často hladoví a pastevní rekultivované plochy jí poskytují vynikající potravní příležitosti,“ uzavřel Jiří Křen.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků