Znalec měl na ocenění OKD málo času

Prodej akcií, které držel Fond národního majetku, schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse. Foto: OKD

Znalecký posudek k ocenění státního podílu v těžební společnosti OKD nemohl být zpracován kvalitně, a to kvůli krátké lhůtě, v níž byl zhotoven. Před trestním senátem projednávajícím kauzu privatizace OKD to uvedl expert na oceňování podniků Luboš Kluz.

Kvůli posudku sedí na lavici obžalovaných znalec Rudolf Doucha a spolu s ním bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. V září soud vyslechne jako svědka premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Čtěte také:
Policejní smyčky kolem Bakaly se utahují
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Prodej akcií, které držel Fond národního majetku, schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD), v níž byl Sobotka ministrem financí. Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy. Ministerstvo financí vycházelo z podkladů, jejichž součástí byl Douchův posudek.

Doucha posudek vyhotovil za necelý měsíc na základě mandátní smlouvy uzavřené s Fondem národního majetku. „Podle mých zkušeností nebylo možno zpracovat posudek, který by byl kvalitní a který by odpovídal zadání,” řekl dnes k dané lhůtě Kluz, autor revizního posudku zadaného soudem. Termín pro zhotovení posudku podle něj “naprosto neodpovídal realitě”.

Kluz tvrdí, že jediným správným postupem bylo ocenit podnik OKD jako takový a z toho odvodit cenu předmětného balíku akcií. Doucha však postupoval jinak: ocenil přímo akcie. Mimo jiné nezapočítal majetek dceřiných společností OKD.

Autor revizního posudku dále podotkl, že ocenění velkého podniku trvá samo o sobě čtyři až pět týdnů, ovšem až poté, kdy jsou nachystány veškeré podklady a není třeba zjišťovat žádné další informace. Upozornil, že v mandátní smlouvě s fondem chybělo datum, k němuž budou konkrétní podklady přichystány. „Pokud nejsou podklady, termín se automaticky posouvá. Tady ta možnost nebyla a znalec se dostal do prekérní situace,” poznamenal. Douchova společnost Vox Consult měla podle Kluze zadavateli říct, že takový úkol není schopna v daném termínu splnit.

Obvodní soud pro Prahu 2 vyčkával na zhotovení revizního posudku déle než rok, pro posouzení obžaloby je klíčový. Doucha trvá na tom, že jeho práce byla v pořádku. Kluzovi dnes kladl řadu doplňujících otázek. Vinu odmítá, stejně jako Kuta a Škurek.

Kuta tvrdí, že Fond národního majetku byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu. Právě k tomu zřejmě bude v září vypovídat exministr Sobotka, který bývá kvůli údajně nevýhodnému rozhodnutí terčem kritiky. Výtky dlouhodobě popírá a trvá na tom, že stát akcie prodal za tržní cenu.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru